Dok se Zaboravljeni branitelji bore dokazati kako su časno i pošteno nosili teret Domovinskog rata, bili sudionici svih teških ratišta, obnašali dočasničke i časničke dužnosti, bili sudionici vojnih akcija, nagledali se krvi ranjenih i poginulih suboraca, unatoč svemu, nakon rata ih se nigdje nikada nitko nije spomenuo.

Nitko ih se nije sjetio niti onda kad su se “ispod stola” dijelila; odličja, spomenice, ratna priznanja i zahvalnice. Naravno, njihove ratne funkcije koje sljeduju ratni činovi časnika i dočasnika, dati su drugima, i, opet u tajnosti.

Kad se osnivala Udruga Zaboravljenih branitelja Ljubuški, nitko nije niti slutio kako će Udruga narasti na preko 700 članova, a svi su ti članovi, nakon rata, gurnuti na marginu zaborava. Sve su to odreda časni ljudi koje nitko nije mogao nagovoriti da za novac kupuju razne privilegije, dokaz o ranjavanju ili činove, kao što su radili mnogi i tako ostvarili značajna novčana primanja.

UZB Ljubuški, već neko vrijeme, posjeduje dokumentaciju, prikupljenu iz pouzdanih izvora, koja govori o nepripadajućim zaslugama pojedinaca i nečasnim djelima onih koji su im te zasluge dodijelili. Objavljujemo preslike dokumenta koji sadrže 128 imena i prezimena pripadnika Ljubuških oružanih formacija, koji su, navodno, za vrijeme Domovinskog rata obnašali vrlo odgovorne dužnosti, koje su nagrađene ratnim činovima i doživotnim novčanim primanjima.

Među ovih 128 nalaze se imena onih za koje znamo kako su za, vrijeme rata, časno obnašali svoje zapovjedne dužnosti, ali na popisu postoje i oni za koje mnogi od nas nikada nisu čuli, niti su njihove zapovjedne funkcije postojale.

Popis dostavljen iz UZB Ljubuški:

Ivan Paponja (Mirko) Načelnik stožera IV brigade HVO Ljubuški (od 05.01. 1993. do 28.02.1994.)

Ante-Tone Alilović (Mate) zamjenik Načelnika stožera 2. Rejonskog stožera HVO (od 18.09.1991. do 20.11.1992.)

Dragan Pavlović (Srećko) Načelnik stožera 2. Rejonskog stožera HVO (od 18.09.1991. do 12.11.1992.)

Mate Medić (Pero) Načelnik stožera 1. Rejonskog stožera HVO (od 20.09.1991. do 15.11.1992.)

Vitomir Petković (Nedjeljko) zamjenik Načelnika stožera 1. Rejonskog stožera HVO (20.09.1991. do 15.11.1992.)

Petar Majić (Ante) zamjenik Zapovjednika operativne grupe TG-2 Vinine (25.07.1992. do 03.08.1993.)

Ante Tolj-Bujić (Ivan) Zapovjednik IZM u 51. Domobranskoj pukovniji Ljubuški (16.01.1994. do 23.12.1995.)

Ivica Bunoza (Radoslav) Zapovjednik IZM-a u brigadi Ljubuški (15.08.1992. do 30.05.1993.)

Mario Herceg (Blago) Zapovjednik vojarne Bijača HVO Ljubuški (18.09.1991. do 16.10.1992.)

Željko Kraljević (Luka) Zapovjednik vojarne Teskara HVO Ljubuški (25.01.1992. do 01.10.1993.)

Mate Odak (Stipe) Načelnik stožera 4. rejonskog stožera HVO Ljubuški (18.09.1991. do 20.11.1992.)

Dalibor Herceg (Blago) zamjenik Načelnika stožera 4. rejonskog stožera HVO Ljubuški (18.09.1991. do 20.11.1992.)

Stipe Herceg (Milenko) Načelnik centra SIS HVO Ljubuški (01.12.1994. do 23.12.1995.)

Ante Čuvalo (Vlatko) Načelnik stožera rejonskog stožera Proboj-Radišići (18.09.1991. do 10.11.1992.)

Ljuban Markić (Mirko) Zapovjednik IZM 1. bojna Đubrani (25.10.1993. do 30.11.1994.)

Branko Grbavac-Pikotić (Ivan) v.d. zapovjednika 2. bojne Domobranske pukovnije Ljubuški (05.02.1994. do 30.05.1994., od 01.09.1994. do 31.12.1994., od 01.05.1995. do 10.11.1995.)

Niko Babić (Ivan) Načelnik rejonskog stožera Čapljina u sastavu ZP Mostar

Gojko Kraljević (Ivan) Načelnik rejonskog stožera za Teskera, Lisice, Hardomilje HVO

Srećko Šiljeg (Mladen) Zapovjednik bojne remont. potpore središnje logističke baze Grude

Ante Pavičić – Točo (Blaž) Zapovjednik vojarne Teskera HVO Ljubuški

Dušan Šiljeg (Nikola) Zapovjednik vojarne Teskera

Slobodan Markotić (Blaž) Zapovjednik vojarne HOS-a G. Vitina

Lovro Petrović (Grgo) Zapovjednik bojne logističke baze

Mladen Bošnjak (Luka) Zapovjednik CED-a HOS-a

Rade Šunjić (Mirko) Zapovjednik CED-a

Ivan Šunjić (Mate) Zapovjednik CED-a

Krešimir Brbor (Zvonko) Zapovjednik bojne logističke baze

Gojko Nakić (Žarko) Zapovjednik vojarne Duhanska stanica Ljubuški

Ivan Šiljeg (Mladen) Zapovjednik bojne remont. potpore središnje logističke baze Grude

Stjepan Tomić (Josip) Zapovjednik samostalne bojne

Željko Boras (Pero) Zapovjednik vojarne PORD-a pristožerne bojne GS og JI Hercegovina

Dragan Bradvica (Ante) Zapovjednik 4. bojne

Zoran Vukšić (Rudo) v.d. Načelnika stožera brigade HVO Ljubuški i Načelnik stožera
brigade HVO Ljubuški

Andrija Pavlović (Mladen) Zapovjednik vojarne Staro Hardomilje

Ozrenko Čuljak (Vencel) v.d. Načelnika operativne grupe

Dražan Skoko (Ante) Nastavni centar za obuku novaka – izvidnika

Ivica Bunoza (Emil) Zapovjednik vojarne Vojne policije Posušje u dva navrata

Tonini Ibrulj (Mustafa) Zapovjednik vojarne Duhanska stanica HVO Ljubuški

Dražen Bašić (Drago) Zapovjednik Operativne grupe 51. DP Ljubuški

Matko Nuić (Ivan) Načelnik stožera 3. rejonskog stožera HVO (od 18.09.1991. do 20.10.1992.)

Jure Planinić (Petar) Zapovjednik Operativne grupe 51 DP Ljubuški (od 18.09.1991. do 10.11.1992.)

Luka Markić (Filip) Zapovjednik samostalne bojne HVO (od 12.04.1993. do 15.04.1994.)

Mladen Zovak (Mijo) Zapovjednik vojarne Duhanska stanica HVO Ljubuški (od 18.08.1993. do 23.12.1995.)

Milenko MIličević (Šimun) Zapovjednik vojarne Duhanska stanica HVO Ljubuški (od 11.05.1992. do 17.08.1993.)

Mate Jelčić (Andrija) Zapovjednik vojarne Vojne policije HVO (od 20.12.1993. do 31.12.1994.)

Filip Babić (Ivan) Zapovjednik vojarne Vojne policije HVO (od 20.12.1994. do 31.12.1994.)

Drago Grbavac (Bono) Zapovjednik vojarne Vojne policije HVO Posušje (od 01.02.1994. do 30.04.1995.)

Blago Dugandžić (Stanko) Zapovjednik bojne Logističke baze HVO Ljubuški (od 30.10.1994. do 23.12.1995.)

Nikola Bošković (Boško) Zapovjednik Samostalne bojne HVO (od 11.04.1992. do 17.04.1993.)

Vice Majić (Ilija) zamjenik Načelnika općinskog strožera HVO Ljubuški i v.d. Zamjenika Načelnika općinskog stožera HVO Ljubuški

Mate Matić (Luka) Zapovjednik IZM Vinine HVO Ljubuški

Ante Mušan (Branko) Zapovjednik nastavnog središta za obuku izvidnika HVO

Damir Boras (Krešo) Zapovjednik vojarne 1. GBR Ante Bruno Bušić

Gojko Pavičić (Mirko) Zapovjednik vojarne Teskera

Vinko Ilić (Marijan) v.d. Načelnika stožera pukovnije

Mladen Bunoza (Marijan) Zapovjednik odreda Ljubuški

Dušan Kozina (Drago) Zapovjednik oklopne bojne HOS-a

Božo Hrstić (Žarko) Zapovjednik Nastavnog središta za izvidnike Ljubuški

Slobodan Tolić (Ante) v.d. Zapovjednika bojne

Stjepan Granić (Ante) Zapovjednik vojarne G. Vitina

Ikica Matijašević (Jozo) Zapovjednik topničkog diviziona HVO Ljubuški

Krešo Tomić (Ludvig) Zapovjednik centra za obuku novaka

Pero Herceg (Dragutin) Zapovjednik lakog artiljerijskog diviziona PZO

Ivica Primorac (Franjo) Zapovjednik inžinjerijske bojne HOS-a

Miro Sabljić (Mijo) Zapovjednik vojarne Bijača HVO Ljubuški

Srećko Herceg (Vinko) Zapovjednik centra za obuku novaka

Drago Ćorić (Mate) v.d. Zapovjednika bojne

Jozo Vrdoljak (Slavko) Zapovjednik IZM Kadića Dubrava

Vice Markotić (Franjo) zamjenik Zapovjednika brigade S. Radić Ljubuški (od 03.04.1992. do 06.02.1994.)

Branko Nosić (Marinko) Zapovjednik odreda HVO Ljubuški (od 11.10.1993. do 20.11.1994.)

Mate Tomić (Ludvig) Zapovjednik odreda HVO Ljubuški (od 18.09.1991. do 26.09.1992.)

Krešo Markić (Vinko) Zapovjednik centra za obuku novaka HVO Ljubuški (od 01.09.1992. do 04.09.1993.)

Milivoj Bebek (Ivan) zamjenik Načelnika općinskog stožera HVO Ljubuški (od 03.04.1992. do 31.05.1993.)

Dane Bunoza (Darinko) Zapovjednik odreda HVO Ljubuški (od 27.09.1992. do 10.10.1993.)

Fikret Špago (Nakif) Zapovjednik IZM pri HVO Čapljina te pomoćnik Načelnika Štaba i Korpusa AR BiH

Željko Landeka (Dragan) Zapovjednik 2. bojne 51. DP HVO Ljubuški (od 15.01.1994. do 01.05.1995.)

Mirko Skoko (Jure) Zapovjednik logističke baze HVO Ljubuški (od 16.01.1993. do 20.02.1995.)

Jozo Alilović (Krešimir) Zapovjednik ratne bolnice

Drago Vukojević (Mirko) Zapovjednik ratne bolnice

Zlatko Matić (Luka) Zapovjednik ratne bolnice

Gento Herceg (Nikola) Načelnik ratne bolnice

Luka Pavlović (Franjo) Sanitet ratne bolnice

Željko Tomić (Ludvig) Zapovjednik IZM

Mirko Čuljak (Jerko) Zapovjednik IZM-a Crnoglav

Mladen Tomić-Stuja – Zapovjednik nastavnog središta za obuku izvidnika

Vlado Mišetić (Ferdo) Zapovjednik vojarne G. Vitina

Berislav Rogić – Baja (Marijan) Zapovjednik IZM Drenovac 3. bojna (od 01.04.1992. do 03.08.1993.)

Anton Vukojević (Vlatko) Zapovjednik logističke baze HVO Ljubuški (od 18.09.1991. do 21.12.1992.)

Drago Skoko (Jure) Zapovjednik IZM HVO Ljubuški

Jure Zelić (Mate) Zapovjednik logističke baze HVO Ljubuški i v.d. Zapovjednika logističke baze

Ante Boban (Ivan) Zapovjednik IZM Cerovica HVO Ljubuški

Mladen Herceg (Mate) Zapovjednik LARD PZO HVO Ljubuški

Ivan Miletić (Niko) Načelnik 5. rejonskog stožera HVO Ljubuški

Zoran Buntić (Stipe) Načenik stožera Operativne grupe Vinina HVO Ljubuški

Jozo Vučić (Jure) Zapovjednik CED-a HVO Ljubuški

Ivan Luburić (Marijan) Zapovjednik Operativne grupe TG-2 Vinine HVO Ljubuški

Pero Solin (Žarko) Načelnik rejona

Miro Bulić (Mirko) Zapovjednik Nastavnog središta za obuku izvidnika

Drago Mikulić (Jakov) Zapovjednik vojarne

Ante Šunjić (Karlo) Zapovjednik vojarne vojne policije Dretelj

Željko Koroman (Radoslav) Zaspovjednik vojarne G. Vitina

Slavko Alilović (Jure) Zapovjednik 3. bojne

Mladen Miletić (Marijan) vojarna Vojna policija Buna

Zoran Bunoza (Marijan) vojarna Vojna policija

Bono Šarac (Pavo) Zapovjednik vojarne

Toni Boras (Franjo) Zapovjednik vojarne Vojne policije Posušje i v.d. Zapovjednik vojarne Bijača

Dragan Ševo (Stjepan) v.d. Zapovjednik vojarne GS HVO

Milenko Pavlović (Ivan) Nastavni centar za obuku novaka izvidnika

Milan Dugandžić (Marko) Zapovjednik IZM-a

Marijan Brkić (Mile) v.d. Zapovjednika vojarne G. Vitina

Nikola Rašić (Jure) Zapovjednik IZM-a

Dobroslav Alilović – Baja Zapovjednik vojarne

Branko Vukojević (Mirko) Zapovjednik centra za obuku novaka

Ante Tolj (Tomislav) Zapovjednik vojarne G. Vitina

Dragan Jelavić (Andrija) Zapovjednik vojarne Bijača

Miro Hrstić (Petar) Zapovjednik 1. bojne HOS-a

Ivan Sušac (Ilija) Zapovjednik IZM-a Boljuni

Zdenko Primorac – HOS

Drago Šimić (Stanko) zamjenik Načelnika rejonskog stožera Ljubuški

Mijo Brkić (Andrija) Zapovjednik protuoklopne bojne HOS-a

Miodrag Grbavac (Rudolf) Zapovjednik vojarne OG-JI Hercegovina Čitluk

Ivan Matić (Stojan) Zapovjednik operativne grupe Vijno-Bijelo Polje

Zoran Čuvalo (Branko) zamjenik Načelnika rejonskog stožera Proboj-Radišići

Mladen Pavičić (Mirko) zamjenik Načelnika rejonskog stožera Teskera

Mladen Dropuljić (Stipe) Zapovjednik bojne HOS-a

Miljenko Petrilj (Ivan) Zapovjednik centra za obuku novaka – Neum

Stipe Prlić (Mirko) zamjenik Zapovjednika Operativne grupe

Miro Petrović (Adolf) v.d. Načelnika stožera Operativne grupe

UZB Ljubuški