U Širokom Brijegu je u ponedjeljak, 3. travnja svečano obilježena 25. obljetnica Hrvatskog vijeća obrane. Na Trgu širokobrijeških žrtava ispred spomen obilježja položen je vijenac i zapaljene svijeće.

U izaslanstvu su bili predstavnici braniteljskih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, gradonačelnik Miro Kraljević, predsjednik Gradskog vijeća Vinko Topić i predsjednik Vlade ŽZH Zdenko Ćosić.

danhvo3417_2

U svečanom obilježavanju čiji je glavni organizator HNS i Odjel za branitelje i Domovinski rat sudjelovali su pripadnici Oružanih snaga BiH, odnosno bojna Livno na čelu s pukovnikom Mijom Štekom.

Obilježavanje 25. obljetnice utemeljenja HVO-a započelo je u subotu, 1. travnja, a završit će 8. travnja u Mostaru, gdje će biti održana središnja svečanost.

danhvo3417_6

Hrvatsko vijeće obrane (HVO) bilo je oružana snaga i najviše izvršno i upravno tijelo Hrvatske Republike Herceg-Bosne te glavna oružana snaga Hrvata u Bosni i Hercegovini za vrijeme Domovinskog rata. Osnovan je 8. travnja 1992. što se slavi kao Dan utemeljenja HVO-a. HVO je nakon Daytonskog mirovnog sporazuma definiran kao hrvatska komponenta Vojske Federacije Bosne i Hercegovine, a nakon reforme obrane 2005. godine, transformiran je u 1. pješačku (gardijsku) pukovniju, jednu od tri pukovnije u okviru Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, donosi narod.hr.

Dana 18. studenog 1991., hrvatsko političko vodstvo u Bosni i Hercegovini osniva Hrvatsku zajednicu Herceg-Bosnu. Herceg-Bosna radi obrane Hrvata organizira Hrvatsko vijeće obrane (HVO) koji je službeno osnovan 8. travnja 1992. kao vrhovno tijelo obrane hrvatskog naroda u Hrvatskoj zajednici Herceg-Bosni i kao najviše izvršno i upravno tijelo Herceg-Bosne.

danhvo3417_5

Već dan-dva nakon službenog osnivanja HVO ulazi u velike bitke sa nadmoćnom srpskom vojskom i JNA oko Kupresa gdje je pretrpio velike gubitke, a od 13-23. travnja 1992. slama veliku ofenzivu Srba prema Livnu i njihov pokušaj proboja prema Hercegovini i Neretvi. 23. lipnja 1992. HVO osvaja prvu agresorsku vojarnu u Čapljini.

6337 hrvatskih mladića poginulo je kao pripadnici HVO, uz brojne civile Hrvate Bosne i Hercegovine koji su bili žrtve strašnog rata od 1992-1995.

HVO je imao ključnu ulogu u oslobađanju velikih dijelova Bosne i Hercegovine 1995.

SirokiBrijeg.info