Sve dobre strane jabučnog octa

Ocat je prirodni lijek koji nam može pomoći kod određenih tegoba, ali i biti saveznik u službi ljepote.

Ljudi već stoljećima koriste jabučni ocat u ljekovite svrhe i kao pomoć kod nekih zdravstvenih problema, a danas zbog znanosti možemo znati kada nam stvarno pomaže. Ali i kada trebamo biti oprezni i pažljivo ga koristiti jer može biti štetan.

Vrlo je važno znati je li korištenje jabučnog octa sigurno jer se ipak radi o kiselini. Ako ga konzumiraš u malim količinama, to se smatra sigurnim. Općenito liječnici smatraju da se u organizam ne smije unositi više od 20 ml dnevno jer to može dovesti do nekoliko nuspojava poput niske razine kalija što može uzrokovati grčeve mišića ili slabost i postati jako opasno za zdravlje.

Također, kod dijabetesa vrlo je važno razgovarati s liječnikom o redovitom konzumiranju jabučnog octa jer može sniziti razinu šećera u krvi. Ne preporučuje ga se piti ni u izvornom obliku zbog kiseline koja može naštetiti jednjaku i eventualno pridonijeti propadanju zuba i zubne cakline. U nastavku možeš pročitati koje su sve dobrobiti jabučnog octa za naše zdravlje i ljepotu i saznaj kako ga koristiti.

Dobar je za naša crijeva

Proces fermentacije koji se događa tijekom stvaranja jabučnog octa potiče rast i širenje mikroba koji su dobri za naša crijeva. Konzumiranje fermentirane hrane bogate probioticima poboljšava probavu, jača imunološki sustav, pa čak i pozitivno utječe na mentalno zdravlje. Najbolje je konzumirati prirodni jabučni ocat. Osim što je pun probiotika, ima i druga svojstva za zdravlje crijeva. “Pokazalo se da jabučni ocat ima i antivirusna i antigljivična svojstva, a koristan je i za mikrobiom i ukupnu imunološku ravnotežu”, objasnio je liječnik Will Cole za MBG Food.

Može pomoći kod gubitka kilograma

Jedna od najpoznatijih prednosti jabučnog octa je njegova uloga u mršavljenju. Postoje istraživanja koja su vezana za octenu kiselinu. Istraživači vjeruju da djeluje tako da smanjuje apetit i produljuje osjećaj sitosti. Iako su potrebna dodatna istraživanja, jabučni ocat se može uključiti kao dio prehrambene rutine. Dvije žličice jabučnog octa dodaju se u 4 dcl vode i pije se tijekom dana.

Može pomoći u kontroliranju razine šećera u krvi

Jabučni ocat može pomoći kod održavanja razine šećera u krvi nakon obroka koji sadrži puno ugljikohidrata. U jednoj studiji dokazano je da se smanjuje razina šećera u krvi nakon obroka kod zdravih ispitanika. Prije nego konzumiraš velike količine tjestenine, krumpira i kruha možeš uzeti malo jabučnog octa.

Vraća sjaj kosi

Prirodni pH vlasišta i kose je 5.5 što znači da je kiseo. Uobičajen šampon je alkalan i tako se može sniziti pH kose uzrokujući krhke i suhe vrhove. Voda također može promijeniti pH jer je neutralna. Kiselost jabučnog octa čini ga savršenim sredstvom za ispiranje nakon pranja kose šamponom jer može uspostaviti pH ravnotežu pojačavajući sjaj i zdravlje kose.

U jednu šalicu hladne vode dodaj pola žlice jabučnog octa. Otopinu stavi na kosu nakon ispiranja šampona i pusti da stoji nekoliko minuta, a zatim isperi. Ili pronađi neki proizvod za njegu kose koji sadrži jabučni ocat. Jabučni ocat može pomoći i kod problema s peruti ili masnom kosom.

Pomaže kod uklanjanja mrlja na zubima i lošeg zadaha

Prirodna pasta za izbjeljivanje zuba radi se od dvije trećine jabučnog octa i jedne trećine sode bikarbone. Pasta se utrlja na zube i ispere vodom, a postupak se ponavlja nekoliko puta tjedno. Pomaže kod uklanjanja mrlja i izbjeljivanja zuba. Grgljanje jabučnog octa ublažit će loš zadah jer ima antibakterijska svojstva. Treba naglasiti da se ova pasta ne smije dugo koristiti jer može naštetiti caklini zuba kao što čine voćni sokovi. Stoga treba biti oprezan.

Zena.hr