Na sudu u Širokom Brijegu započelo raspetljavanje “krimilalog klupka” u Općini Ljubuški!

Crna kronika Ekonomija & Gospodarstvo Ljubuški Široki Brijeg Vijesti ZHŽ

sud 13022015
ŠIROKI BRIJEG – Nikada veća gužva nije bila na jednom sudskom ročištu u Širokom Brijegu na kojem je pokrenut stečaj jednog poduzeća! Ovoga puta poduzeće je bilo JKP Ljubuški i vjerovnici su na njemu tražili svoja dugovanja.

Predstavnici vjerovnika UINO Mostar, EP HZHB, grada Vrgorca, HT-a Mostar, Razvojne banke, radnici, odvjetnici i ostali nestrpljivo su čekali početak ročišta na kojem je žrtveni jarac bila Općina Ljubuški.

Ljubuški je predstavljao šef financija Stipe Bubalo, koji u jednom trenutku umalo nije dobio zapovjed za napuštanjem sudnice od strane stečajnog suca Borisa Galića. Stečajni upravitelj JKP Ljubuški je Milodrag Petrović.

Nakon što su prikazali zahtjeve za isplatom od oko 10,5 milijuna KM vjerovnicima je priznato nešto manje od 9 milijuna KM. Najveći vjerovnici su radnici kojima se duguje gotovo 3 milijuna KM za plaće, doprinose i druge troškove, zatim slijedi Razvojna banka FBiH s više od 2,6 milijuna KM, pa EP HZHB sa nešto više od 2 milijuna KM s kamatama, gradu Vrgorcu pola milijuna KM, a ostatak čine manji vjerovnici među kojima su državne agencije.

U Odbor vjerovnika su ušli najveći vjerovnici, ali i Općina Ljubuški kojoj JKP Ljubuški duguje 2.700 KM. Toliko je priznato dugovanje JKP prema općini usprkos tome što je šef financija Stipe Bubalo tražio gotovo 200 tisuća KM.

Kako je bio bahat i često upadao u riječ samo ga je sekunda spasila da ga sudac pošalje izvan sudnice. S druge pak strane Općina Ljubuški svom Komunalnom poduzeću duguje s kamatama više od 200 tisuća KM, a gotovo toliko i Vlada ZHŽ-a. Njihovo zajedničko dugovanje s kamatama je veličine 400 tisuća KM i seže iz 2011. i 2012. godine kada su poreznici uzeli više nego su trebali.

Kroz razgovor s više sudionika ovog ročišta na Općinskom sudu u Širokom Brijegu, koji se inače nalazi u istoj zgradi gdje su Tužiteljstvo i Županijski sud, čuli su se komentari da je “tek počelo” kad je u pitanju sudovanje oko ovog poduzeća, ali i ostalih kriminalnih radnji u Ljubuškom.

Mnogi pravnici nisu mogli shvatiti da Općina Ljubuški nije poslala općinskog pravobranitelja i da inzistiraju da dođe do likvidacije JKP Ljubuški. Oni kažu da do likvidacije ne može doći, jer Vrioštica odakle se crpi voda nikada neće presušiti, a to bi za Općinu značilo da će morati iz svog proračuna platiti svih 9 milijuna KM.

Od Suda se traži da se vodoopskrba kao djelatnost vrati ovom poduzeću čime bi mogli naplatiti svoja potraživanja u nekoliko narednih godina.

Iz priča nakon sudnice doznalo se da na ovom i drugim slučajevima iz Općine Ljubuški radi i Tužiteljstvo iz ZHŽ-a. Protiv Načelnika Nevenka Barbarića pokrenut je niz krivičnih prijava. Prva koja bi mogla završiti optužnicom u narednim danima je ona u slučaju Nativa, zatim slijedi Hepok Vinarija Ljubuški gdje su istražne radnje u tijeku i naravno JKP Ljubuški. Sve te afere iznose više desetina milijuna maraka.

Izvor iz Uprave Federalne policije potvrdio je za Dnevno.ba kako su u studenom i prosincu prošle godine Federalna Uprava policije i Tužiteljstvo ZHŽ-a iznijeli desetine kilograma dokaznog materijala vezano za kriminal u Općini Ljubuški.

Izvor vijesti: Dnevno.ba

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *