29. LISTOPADA: Prisjećanje Dragutina Tadijanovića Prvih “Šimićevih susreta”

Listopad Vremeplov ZHŽ

vremeplov 29102015 1
Dok sam ja govorio, naslonjena na prozor, slušala me mati braće Šimić, napisao je Dragutin Tadijanović 29. listopada 1998. u svome pismu upućenom organizatorima Šimićevih susreta u Drinovcima, kao odgovor na njihovu molbu da se prisjeti prvih Šimićevih susreta.

Bila je to 94-godišnja majka Vida. Slušali su Tadijanovića i ostale govornike i brojna rodbina Šimićevih, među kojima i braća dr. Jerko i Makso Šimić te oko 5.000 građana Hercegovine i susjedne Dalmacije.

Sva ova zbivanja objavljena su, između ostaloga, u zagrebačkom Vjesniku 5. svibnja 1964. godine.

OSTALI DOGAĐAJI NA DANAŠNJI DAN;

1906. – Rođen Petar Bakula ml. iz Posušja, hrvatski pjesnik i pripovjedač.

Osnovnu školu završio u rodnom mjestu, koje 1917. napušta i odlazi u Slavoniju. U Sandžaku, Srijemu i Slavonskom Brodu radio kao radnik, učio razne obrte i završio soboslikarski zanat. Kao pripadnik radničkog pokreta, proganjan i više puta zatvaran. Radio je i kao odvjetnički solicitator i trgovački putnik u Zagrebu, od 1936. do 1946. službovao je u Središnjem uredu za osiguranje radnika, a potom je obavljao poslove korektora, lektora i tehničkog urednika.

1909. – Fra Andrija (Radoslav Glavaš) je rođen u Drinovcima. Osnovnu školu svršio je u rodnim Drinovcima. Bio je susjed braće Antuna Branka i Stanislava Šimića, pohađao je i istu školu kao i njih dvojica, ali ne i u isto vrijeme. Oni su, naime, bili stariji od njega: Antun Branko 11 godina, a brat mu Stanislav 5 godina.

Nije poznato jesu li kasnije bili u nekome kontaktu, ali je Glavaš pisao o književnome djelu Stanislava Šimića. Veliku je maturu fra Radoslav položio 24. lipnja 1930. U franjevački novicijat na Humcu Andrija je stupio 29. lipnja 1927. i uzeo ime fra Radoslav. Habit mu je obukao provincijal fra Lujo Bubalo.

vremeplov 29102015 2

Za svećenika je zaređen u Francuskoj, gdje je bio na studiju, u gradu Fontenayu, 16. srpnja 1933. U novicijatu je bio s još trojicom mladih franjevaca: fra Didakom Ćorićem, fra Srećkom Stojićem i fra Tadijom Kožulom.

Fra Radoslav je počeo predavati na Širokom Brijegu u jesen 1939. godine. Bio je navodni organizator skrivanja zlata NDH i zbog toga su ga tadašnje vlasti osudile na smrt.

Pripremio: Danijel Ivanković

NAPOMENA: Poštovani čitatelji portala SirokiBrijeg.info ovim putem naglašavamo kako i svi Vi možete sudjelovati u kreiranju rubrikeVremeplov ZHŽ-a”, pa Vas stoga pozivamo da na mail: vremeplovzhz@sirokibrijeg.info šaljete tekstove/informacije, kao i fotografije za koje vjerujete da bi mogle biti zanimljive pri kreiranju rubrike, a sve ono najzanimljivije što pošaljete vrlo rado ćemo iskoristiti da osvježimo i obogatimo ovu rubriku.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *