23. PROSINCA: Rođen Rafael Boban, Vlada ZHŽ-a darovala 10.000 KM za Dom “Marija Naša Nada”

Prosinac Vremeplov ZHŽ

vremeplov 23122015 1
Na današnji dan 1907. godine u Sovićima kod Gruda rođen je Rafael Boban, ustaški pukovnik i general Hrvatskih oružanih snaga.

Isprva djelatni časnik u vojsci Kraljevine Jugoslavije. U ustaški logor Bovegno u Italiji došao je u ljeto 1932., ali se odmah vratio i sudjelovao u Velebitskom ustanku (u rujnu 1932.), te opet preko Zadra potražio boravište u Italiji. U svibnju 1934. Ante Pavelić imenovao ga je rojnikom vodnikom. Iduće je godine (1935.) zamjenik zapovjednika satnije na Liparima, potom ga Talijani prebacuju u Kalabriju. Početkom prosinca 1937. uhićen je s grupom ustaša zbog navodnog pripremanja atentata na Milana Stojadinovića, ali je ubrzo pušten. Pripadao je krugu najpovjerljivijih Pavelićevih suradnika.

Nakon proglašenja NDH vratio se u domovinu i djelovao u Ustaškoj vojsci. U studenom 1941. promaknut je u čin ustaškog satnika. Kada je napadom Hitlera na SSSR došlo do sukoba među dostadašnjim saveznicima nacistima i komunistima, došlo je i do posljedičnog izbijanja partizanskog ustanka protiv vlasti NDH, vođenog od KPJ. Boban tada postaje zamjenik zapovjednika elitne jedinice Ustaške vojnice, Crne legije, Jure Francetića, koja se do tada borila isključivo protiv četnika.

U srpnju 1942. zapovjedao je jednom bojnom Crne legije koja je dva dana i dvije noći branila grad Kupres od partizanskih napada. Nedugo prije pogibije Jure Francetića (potkraj 1942.) Crna legija postaje I. stajaći djelatni zdrug, a njezina 3. bojna služi kao osnova za formiranje V. stajaćeg djelatnog zdruga, kojem zapovjednik postaje Boban.

Prema tvrdnjama poručnika Zvonimira Buljana, za Bobanova zapovijedanja V. zdrug je od 2500 ljudi izgubio 1600 i svu vojnu opremu što je dovelo do pada morala te je postrojba morala biti popunjena u Podravini. U veljači 1944., nakon preuzimanja Koprivnice iz partizanskih ruku, Boban je iz odmazde dao strijeljati deset civila, a u lipnju još četvoricu. Poslije rata ga je ustaški dužnosnik Ivo Rojnica optužio za ubojstvo generala Franje Šimića.

Pod Bobanovim zapovjedništvom V. stajaći zdrug operira u Podravini, a 13. listopada 1944. odbija napad partizanskog 6. i 10. korpusa te 7. banijske divizije na Koprivnicu. U istom mjesecu Boban čuva zatočene bivše ministre, Mladena Lorkovića i Antu Vokića u Koprivnici. Ujedinjenjem Ustaške vojnice i domobranstva Boban u studenom 1944. Boban postaje zapovjednik 5. hrvatske divizije. Na kraju rata imao je čin ustaškog pukovnika i generala Hrvatskih oružanih snaga. U svibnju 1945. povlači se u Austriju, te se kod Bleiburga uspijeva probiti na sigurno.

Postoji više verzija o Bobanovoj životnoj sudbini nakon 1945. Prema jednoj je poginuo 1946. u Podravini u borbi s partizanima, a prema drugoj 1947. kao križar u Hercegovini. (Postoje i priče da se prebacio u Argentinu, potom u SAD, gdje je pristupio američkoj vojsci i sudjelovao u Korejskom ratu. Ondje je navodno izgubio ruku te je umirovljen i vraćen u SAD, nakon čega se preselio u Austriju i ondje umro.) Poznato je samo da je prilikom rekonstrukcije Vlade NDH u izbjeglištvu 1951. Ante Pavelić imenovao Bobana ministrom Oružanih snaga, iako on nije bio prisutan.

Poznati hrvatski povjesničar dr. Zdravko Dizdar je prema vlastitom navodu raspolagao Bobanovim pismom koje je poslao svojoj supruzi, u kojem stoji da je kao anti-komunistički borac sudjelovao u redovima Američke vojske u Korejskom ratu, te je nakon umirovljenja kao časnik američke vojske živio u Irskoj do smrti.

Po Rafaelu Bobanu, IX. bojna Hrvatskih obrambenih snaga je 1991. prozvana IX. bojna “Rafael vitez Boban”. I. bojna HOS-a iz Livna je također nosila ime “Rafael vitez Boban” ali je ono kasnije promjenjeno u “Ivan vitez Brdar”. Također je i jedna jedinica Hrvatskog vijeća obrane dobila ime po Rafaelu Bobanu, 6. brigada “Vitez Ranko Boban” iz Gruda, koja je kasnije preustrojena u 40. domobransku pukovniju “Ranko Boban”.

Rafael Boban je dalji rođak Mate Bobana, prvog predsjednika HR Herceg-Bosne.

OSTALI DOGAĐAJI NA DANAŠNJI DAN;

2006. – Pred oko dvije tisuće Posušana u kripti posuške nove crkve održan je spektakularni Božićni koncert “Posušje Božiću”. Više od stotinu i pedeset izvođača izvodilo je tradicionalne i moderne božićne pjesme i napjeve, a večer je recitacijom otvorila Mirjana Mikulić, nakon čega je veliki župni zbor pod ravnanjem č.s. Irene Azinović otpjevao Tihu noć.

Nakon toga su uslijedile izvedbe velikog župnog zbora uz pratnju na orguljama Ivana Sušilovića i zbora Osnovne glazbene škole, a kao solist nastupio je i Ivica Bago.

vremeplov 23122015 3

Zapjevala je uz glazbenu pratnju gitara i posuška Frama, posuška muška klapa “Grga” izvela je pjesmu “Slava Bogu”, a nakon njih članice Hrvatskoga kulturno-umjetničkog društva “Fra Petar Bakula” izvele su stare božićne pjesme te završile nastup prigodnom ženskom gangom o Božiću, a s pozornice su ispraćene ovacijama prepune kripte.

Nastupila je i solistica Željka Grubišić, a skladbu Bijeli Božić uz pratnju na saksofonu mladog Bruna Bakule otpjevali su mali župni i zbor Osnovne glazbene škole. Pred sam kraj nazočnome mnoštvu obratio se posuški župnik fra Milan Lončar, koji je u svojem obraćanju izrazio zadovoljsvo činjenicom da Posušje raspolaže ovakvim bogatstvom.

“Mi hoćemo više, tražimo više, a nismo svjesni da nam je dragi Bog dao sve. Pogledajte, mi smo isključivo vlastitim snagama napravili nešto za čime žude puno veće sredine. Pogledajte ovu prekrasnu mladost koja se pjesmom veseli dolasku maloga Boga! Mi imamo sve što nam treba, jedino će nam i ova nova velika crkva ubrzo postati premalena, ako nastavite dolaziti u ovolikom broju” – kazao je omiljeni posuški župnik, čestitavši Božić svim Posušanima.

Nakon završetka koncerta mnoštvo se okupilo kod jaslica na Trgu fra Grge Martića, gdje su nastavilo sa pjevanjem božićnih pjesama i druženjem usprkos studenom vremenu.

2007. – U povodu božićnih i novogodišnjih blagdana predsjednik vlade Županije zapadnohercegovačke dr. Zvonko Jurišić i predsjednik Skupštine Vitomir Filipović, sa suradnicima posjetili su Dom za djecu s poteškoćama u tjelesnom i psihičkom razvoju “Marija Naša Nada”.

vremeplov 23122015 2

Tom prilikom vlada je donirala prilog u iznosu od 10.000 KM te uručila prigodne darove djeci ovog doma. Nakon posjeta u Širokom Brijegu predstavnici vlade obišli su i Starački dom “Sveti Josip Radnik” u Ljubuškom.

“Mi i na ovaj način želimo dati do znanja kako nam je uistinu stalo do svih naših građana, posebice onih kojima je naša pomoć najpotrebnija. Također, na ovaj način želimo i brojne druge potaknuti na slične primjere, a tu prije svega mislim na naše gospodarstvenike” – istaknuo je dr. Jurišić.

Pripremio: Danijel Ivanković

NAPOMENA: Poštovani čitatelji portala SirokiBrijeg.info ovim putem naglašavamo kako i svi Vi možete sudjelovati u kreiranju rubrikeVremeplov ZHŽ-a”, pa Vas stoga pozivamo da na mail: vremeplovzhz@sirokibrijeg.info šaljete tekstove/informacije, kao i fotografije za koje vjerujete da bi mogle biti zanimljive pri kreiranju rubrike, a sve ono najzanimljivije što pošaljete vrlo rado ćemo iskoristiti da osvježimo i obogatimo ovu rubriku.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *