24. VELJAČE: Dođoše inženjeri iz Beča i Sarajeva u Široki Brijeg da rade hidrocentralu

Veljača Vremeplov ZHŽ

vremeplov 24022015 1
Na današnji dan 1924. godine franjevci su doveli inženjere iz Beča i Sarajeva da izrade projekt hidrocentrale u Širokom Brijegu. 19. svibnja pozvan je i bivši ministar dr. Serneca kao stručnjak, a 15. prosinca 1929. godine predana je molba primorskom banu dr. Ivi Tartalji, koji je tada posjetio Široki Brijeg, za potporu od 50.000 dinara za dovod električne struje.

Hidrocentrala se počela graditi 1935. Turbinu je napravila tvrtka Voith u St. Pöltenu, a generator tvrtka Ganz. Mrežu je radio Solterer iz Sarajeva. Hidrocentrala je otvorena 2. ožujka 1936. godine, a 23. siječnja 1937. postavljen je u centrali auto-generator.

Novi stupovi od centrale do gimnazije postavljeni su 1941. godine. Rupe su u ljeto iskopali klerici dragovoljno. Hidrocentrala je imala fratra ravnatelja i strojara pazitelja Ivana Čuturu.

Franjevačka hidrocentrala na Širokom Brijegu nacionalizirana je 1948. i postala je Kotarsko električno poduzeće. Uredske poslove vodio je Stjepan Galić zv. Šćepa. Kotarsko električno poduzeće je 1955. promijenilo naziv u Poduzeće Hidrocentrala na Lištici.

1951. – U Crvenom Grmu kraj Ljubuškog rođen hrvatski emigrantski djelatnik i zagovornik za demokratsku suverenu i slobodnu Hrvatsku Stanko Nižić.

Djelovao je preko Hrvatskog radnika, lista koji je bio glasilo Hrvatskog radničkog saveza Europe – Pozdrav Domovini. Autor je više promidžbenih materijala pisanih u korist Hrvatske koju se u Jugoslaviji nesmiljeno ekonomski eksploatiralo i u kojoj se Hrvate proganjalo.

vremeplov 24022015 2Kao obrazovana osoba, u tome je bio iznimno vješt. Uređivao je Hrvatsku revoluciju. Nije bio okrenut nekoj stranci i nije upadao u hrvatske međustranačke podjele. Ono što je on napisao i rekao cijenilo je se i poštivalo u hrvatskim emigrantskim krugovima.

Budući da je bio k tome i marljiv, smetao je ondašnjem jugoslavenskom režimu. Iako je živio i djelovao u Švicarskoj u kojoj su hrvatski politički emigranti bili zaštićeniji nego u nekim drugim europskim zemljama, UDBA ga je 24. kolovoza 1981. smaknula na njegovom radnom mjestu u jednom hotelu u Zürichu. Ubijen je po nalogu jugokomunističkih aparatčika. Ubio ga je suradnik Služba državne bezbjednosti, zloglasne jugoslavenske tajne policije.

Pokopan je u Dietikonu, a poslije su mu lijes prenijeli u Crveni Grm kod Ljubuškog. Nalogodavci i počinitelj zločina još nisu procesuirani. 2008. je godine Švicarska obnovila istragu za njegovo ubojstvo.

2003. – “Ova je misija izazov za europsku policiju jer je ovo prva misija EU-a ovakve vrste” – kazao je Helmuth Lages, šef ljubuškog ureda EUPM-a, na sastanku s načelnikom općine Široki Brijeg Miljenkom Jelićem u Širokom Brijegu.

Lages je dodao kako je mandat misije EUPM-a u BiH tri godine te da je on podosta različit od prethodnog IPTF-ova, prije svega kada je riječ o (manjem) broju ljudi i sastavu policijskih snaga (samo iz zemalja članica EU-a) te kvaliteti misije, koja je na znatno većoj razini nego IPTF-ova.

Kao prioritete misije izdvojio je borbu protiv organiziranog kriminala te mentorstvo EUPM-a vezano uz preustroj policijskih snaga u Bosni i Hercegovini, dodavši kako godišnja izvješća kazuju da je “stanje u BiH što se tiče kriminala užasno, a postoje i dijelovi BiH gdje se to još i pogoršava”.

Načelnik općine Široki Brijeg Miljenko Jelić izrazio je tom prilikom spremnost na suradnju, uz dodatak kako je upoznat s tijekom preustroja MUP-a u Zapadnohercegovačkoj županiji te želju da MUP iz tog preustroja iziđe što jači i spremniji za izazove iz svog djelokruga rada.

2006. – U kinodvorani u Grudama Matica hrvatska je organizirala večer posvećenu Zvonku Bušiću Taiku. Taik je rođen u Gorici, a da bi svijetu pokazao teškoće u kojima živi hrvatski narod u Titovoj komunističkoj Jugoslaviji, zajedno sa svojom suprugom Julienne Bušić i četvoricom hrvatskih domoljuba oteo je putnički zrakoplov htijući iz njega izbaciti letke s prigodnim sadržajem koji je napisao pokojni Bruno Bušić.

vremeplov 24022015 3

Bijaše to 1976. godine zbog čega je Zvonko u strogom američkom zatvoru proveo 32 godine, a podsjetimo prošle godine je u svojoj Hrvatskoj izvršio samoubojstvo.

Kinodvorana u Grudama je ovom prilikom bila prepuna. U ovoj su večeri sudjelovali glumci HNK iz Mostara Robert Pehar i Dragan Šuvak. Oni su čitali isječke iz pisama koja je Zvonko Bušić upućivao za Božić i Novu godinu Hrvatima Vancouvera i ostalima diljem domovine Hrvatske i svijeta. Dirljivi su isječci iz pisama izmamljivali suze kod slušatelja. Sudjelovala je i prigodnim pjesmama uveličala ovu večer i klapa Bratovština iz Gorice i Sovića.

S ovoga se skupa uputilo Taiku pismo podrške koje je pročitao fra Ante Marić, a potpisali su ga svi prisutni.

Pripremio: Danijel Ivanković

NAPOMENA: Poštovani čitatelji portala SirokiBrijeg.info ovim putem naglašavamo kako i svi Vi možete sudjelovati u kreiranju rubrike “Vremeplov ZHŽ-a”, pa Vas stoga pozivamo da na mail: vremeplovzhz@sirokibrijeg.info šaljete tekstove/informacije, kao i fotografije za koje vjerujete da bi mogle biti zanimljive pri kreiranju rubrike, a sve ono najzanimljivije što pošaljete vrlo rado ćemo iskoristiti da osvježimo i obogatimo ovu rubriku.

SirokiBrijeg.info

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *