20. TRAVNJA: U čijim džepovima završiše milijarde što ih je Hrvatska slala Hrvatima u BiH?

Travanj Vremeplov ZHŽ

vremeplov 20042015 1
Prema neslužbenim procjenama, iz Hrvatske se u Herceg-Bosnu tijekom devedesetih godina slilo oko 20 milijardi kuna, objavljeno je na današnji dan 2003. godine u Slobodnoj Dalmaciji. Stjepan Mesić tvrdio je nakon odlaska iz HDZ-a da se iz Zagreba u Mostar dnevno slalo tri milijuna njemačkih maraka. Bivši premijer Zlatko Mateša tu brojku je malo korigirao i izjavio da se dnevno šalje milijun maraka!

Svejedno, teško je točno utvrditi o kojim se svotama stvarno radilo, budući da se taj novac u državnom proračunu prvi put pojavio tek 1998. godine. A i tada je ta brojka izražena sumarno, bez specificiranja na koje se adrese točno šalje. Tada je prvi put vodeću ulogu preuzelo Ministarstvo financija. U tom trenutku, iz proračuna za 1999. godinu Hrvatska je za Herceg-Bosnu izdvojila 462 milijuna kuna, plus 150 milijuna kuna za stradalnike rata. Ostalo je nepoznato kako se taj novac kasnije raspodjeljivao.

“Treba imati bogatu maštu i zamisliti koliko se novca i na koji način raspodjeljivalo prije toga, kad se zna da je dio dokumentacije o financiranju HVO-a – pisan rukom. Usput, deset tisuća vojnika Hrvatskoga vijeća obrane Republiku Hrvatsku koštalo je 700 milijuna kuna” – kazano je tada.

Najveći dio novca iz Hrvatske slijevao se u Hercegovačku banku i HVO. Međunarodna revizija u Hercegovačkoj banci je otkrila da je pokradeno više od 700 milijuna kuna hrvatskoga novca. Hrvatska je godišnje izdvajala 400 milijuna kuna za stradalnike Domovinskog rata, ali taj novac nije uplaćivan poimenično, već sumarno, kao jedinstvena svota iz koje se onda novac raspodjeljivao kako je kome odgovaralo.

OSTALI DOGAĐAJI NA DANAŠNJI DAN:

1969. – U španjolskom Carcaixentu preminuo Vjekoslav “Maks” Luburić, ustaški časnik, zapovjednik koncentracijskog logora Jasenovac, u odsutnosti osuđeni ratni zločinac i hrvatski politički aktivist u političkoj emigraciji.

Luburić je rođen 20. lipnja 1913. godine na Humcu kod Ljubuškog. Pohađao je školu u Humcu, malom selu pored Ljubuškog, u srcu Hercegovine. Pohađa pučku školu u svom selu, a nakon toga odlazi u franjevačku gimnaziju na Širokom Brijegu u kojoj dobiva dobre ocjene. Njegovo se školovanje odvija mirno. Luburić je još mlad kada u njegov život ulazi nasilje. U zimi 1923. u kuću mu upada kraljevska žandarmerija i odvodi mu oca. U Trebinju žandarmerija muči njegova oca, a u jednoj samici ga polijevaju hladnom vodom. Luburićev otac je od posljedica preminuo. Vrlo je vjerojatno da je taj nasilni čin odigrao važnu u ulogu u kasnijem Luburićevom životu.

vremeplov 20042015 2

Prolazi još nekoliko godina tijekom kojih jačaju nacionalistički osjećaji kod mladoga Luburića. U zemlji gdje je represija nemilosrdna, gdje je zabranjeno pjevati tradicionalne pjesme i gdje se čak puca na katoličke procesije, opasno je, čak i s petnaest godina, prkositi vlasti. Na kaznu ne treba dugo čekati: mladi Luburić isključen je iz srednje škole u Mostaru. Njegovo školovanje iznenada se prekida, tako da je mladić primoran raditi kao perač suđa u jednom restoranu. Kasnije radi kao pisar u jednoj štedionici za zdravstveno osiguranje.

Godine 1931. pristupa ustaškom pokretu a iste godine je zbog pronevjere osuđen na 5 mjeseci zatvora. U kontaktu s ostalim borcima, on uči o tajnim akcijama (u to vrijeme on dobiva nadimak Maks). Malo je informacija o tom periodu njegova života, no može se zaključiti da to vrijeme pridonosi jačanju njegovih uvjerenja. Nakon Drugog Svjetskog rata živio je u Španjolskoj koristeći različita imena, međutim UDBA-in čovjek iz Konjica Ilija Stanić likvidirao ga je u vlastitoj kući.

1994. – Počela Prva nogometna Liga Herceg-Bosne. Igralo se u dvije skupine, a na kraju su za prvaka razigravali prvak Sjevera Široki Brijeg i prvak Juga Zrinjski. Širokobriježani su u dva susreta bili bolji s 1:0 i tako postal prvi prvaci Lige Herceg-Bosne. Taj jedini gol postigao je današnji glasnogovornik kluba s Pecare Mario Marušić.

vremeplov 20042015 3

Pripremio: Danijel Ivanković

NAPOMENA: Poštovani čitatelji portala SirokiBrijeg.info ovim putem naglašavamo kako i svi Vi možete sudjelovati u kreiranju rubrikeVremeplov ZHŽ-a”, pa Vas stoga pozivamo da na mail: vremeplovzhz@sirokibrijeg.info šaljete tekstove/informacije, kao i fotografije za koje vjerujete da bi mogle biti zanimljive pri kreiranju rubrike, a sve ono najzanimljivije što pošaljete vrlo rado ćemo iskoristiti da osvježimo i obogatimo ovu rubriku.

SirokiBrijeg.info

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *