17. SIJEČNJA: Otvorena mjesna crkva u Radišićima, rođeni Tomica Penavić i Josip Sesar

Svibanj Vremeplov ZHŽ

vremeplov 1712016 1
Vjerojatno najradosnije slavlje u svojoj povijesti doživjeli su Radišići na današnji dan 1982. godine, kad je svečano otvorena mjesna crkva sv. Nikole Tavelića.

Fra Dane Karačić, legendarni humački gvardijan, potaknuo je Radišćane na izgradnju, a kad su takve stvari u pitanju, njima ne treba dvaput reći. Gradnja je započela na Majdenima pod vodstvom fra Kornelija Kordića 22. rujna 1980., a krov je dovršen 9. siječnja 1982. Nedugo nakon toga uslijedilo je i otvaranje crkve.

OSTALI DOGAĐAJI NA DANAŠNJI DAN:

1921. – Rođen pjesnik Tomica Penavić iz Širokog Brijega. Rođen je u siromašnoj i težačkoj obitelji. Sa sedam godina ostaje bez oca, ubrzo mu umire i majka. Nakon što je u lipnju 1940. kao odličan učenik maturirao na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji na Širokome Brijegu, zahvaljujući pomoći brata Mate koji je radio u Zagrebu, 10. ožujka 1941. upisuje Filozofski fakultet zagrebačkog sveučilišta.

Poznato je da je bio državni dužnosnik te da je odslušao sve semestre. U svibnju 1945., kao i braća mu Mate i Mirko, povlači se s hrvatskim narodom i vojskom prema Austriji, ali samo do Bleiburga. Od tada se za njega i Matu ne zna. Mlađeg brata Mirka su zarobili partizani kod Zidanoga Mosta te je zahvaljujući stjecaju sretnih okolnosti ostao živ. (Postoje iskazi o mjestu i okolnostima Tomičine smrti).

Penavić je svoje prve pjesme, napisane za gimnazijskih dana, objavio u Luči, a tijekom rata objavljivao je u Hrvatskoj mladosti, Hrvatskomu narodu, Hrvatskomu selu, i još nekim novinama i časopisima. Pjesme napisane u razdoblju od 1939-1941. objavio je 1942. u knjizi “Na stazama života”. Zbirka se sastoji od dva niza: Svitanja i Šapat noći, s ukupno 25 pjesama, od kojih su pet u prozi.

Penavić pjeva o zavičaju (Široki Brijeg, Lištici), težačkom životu (Pjesma hercegovačkih seljaka, Mom ocu), ljubavi (Čežnja i slutnje u jesen, Njoj, Dođi u vrbe…), Domovini (Umrimo za domovinu, željo moja, Pođimo dovečer…), sebi (Nemirna večer, Osjećam, Ja…).

Na stazama života je prva i posljednja objavljena Penavićeva zbirka pjesama koja završava Posljednjom pjesmom kao da pjesnik već sluti svoju nesretnu sudbinu.

1945. – U ostavštini fra Dominika Mandića nalazi se jedna bilješka, koju je on od nekoga primio i zabilježio je, da je u Trebinju održana sjednica partizanskih vođa na kojoj je odlučeno pobiti sve fratre samostana na Širokomu Brijegu.

Prema drugim vijestima komunisti su oko 17. siječnja 1945. držali sastanak na Crvenomu Vrhu u Biokovu, na kojemu je primljena odluka, možda na temelju one u Trebinju, da samostan na Širokomu Brijegu treba uništiti!

1978. – Rođen Josip Sesar, jedan od najtalentiranijih košarkaša u bogatoj hrvatskoj sportskoj povijesti. Josip se rodio u Mostaru, premda su mu roditelji Marinko i Slava iz mjesta Kočerina.

Košarku je počeo trenirati s deset godina. Tad je bio visok 182 cm. 1992. je godine otišao iz Mostara u Split, gdje je namjeravao igrati za KK Split. Budući da trener omladinskih kategorija ga nije smatrao izglednim košarkašem, Josipa je Sesara njegov otac odveo u Zagreb, gdje su ga primili u KK Zagrebu. 1993. je ondje počeo igrati kao profesionalni košarkaš. Nakon šest uspješnih sezona u Zagrebu, 1999. je godine potpisao ugovor s Cibonom. S njome je u sezoni 1999./2000. došao do četvrtzavršnice Eurolige.

Sesara je na draftu za NBA 2000. izabrao Seattle SuperSonics. Izabrali su ga u drugom krugu, a bio je ukupno 47. izbor. Prava na njega je otkupio Boston Celtics, no nikad nije zaigrao za njih.

vremeplov 1712016 2

Sesar je bio članom hrvatske mlade reprezentacije. 1996. je na europskom juniorskom prvenstvu u Francuskoj osvojio zlato. Bio je proglašen za najboljeg juniora u Europi, s naglaskom na to da je bio najbolji napadač i najdominantniji bek u njegovom godištu. Sve je to poslije prikazao u igrama u Zagrebu, hrvatskoj košarkaškoj reprezentaciji te poslije i u Ciboni gdje je zabijao po 30-ak koševa. Nažalost, neki treneri mu unatoč takvoj igri i priznanjima nisu dopuštali neka do kraja igra tako, nego su mu talent sputavali zahtjevima igranja u obrani.

Jedno vrijeme je proveo i u dresu višestrukog bh prvaka Širokog.

2015. – Proslavljena je Sveta misa povodom 70. godišnjice od ubojstva petorice hrvatskih domoljuba iz Graca i Broćanca u općini Posušje.

Naime, 1945. godine partizani su pobili petoricu mladića bez suda i osude. Ti mladići su 36. godina bili pokopani na groblju Pripolje u Gornjim Mamićima, a rodbina im ni grobove nije smjela posjećivati. Njihova tijela prenesena su na groblje na Gracu 1981.

vremeplov 1712016 3

Imena pobijenih su: Mate, Ante i Ivan Grubišić, Ante Begić i Mate Bašić.

Prije Svete mise bila je molitva na njihovome grobu. Misno slavlje je predvodio fra Mario Knezović u zajedništvu s fra Ivanom Landekom, mjesnim župnikom. Crkva je bila ispunjena vjernicima među kojima su bili i svjedoci toga mučkoga ubojstva.

Pripremio: Danijel Ivanković

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *