11. LISTOPADA: Ljubuški Stari Grad proglašen Nacionalnim spomenikom BiH

Listopad Vremeplov ZHŽ

ljubuški kula herceg blagaj 15092015
Stari Grad Ljubuški u Ljubuškom na današnji dan 2003. godine proglašen je Nacionalnim spomenikom BiH.

Nacionalni spomenik čine Stari grad Ljubuški, džamija i Mezarje “Hasan u docima”. Ovu odluku Komisija je donijela u sljedećem sastavu: Zeynep Ahunbay, Amra Hadšimuhamedović, Dubravko Lovrenović, Ljiljana Ševo i Tina Wik. Predsjedavajuća Komisije bila je Amra Hadšimuhamedović.

OSTALI DOGAĐAJI NA DANAŠNJI DAN;

1999. – Posebni zrakoplov Croatia Airlinesa s posmrtnim ostacima hrvatskog političara i revolucionara Ante Brune Bušića doletio je iz Pariza na zagrebački aerodrom Pleso. Nakon slijetanja, lijes je izvađen iz zrakoplova i preko svečanog saga prenesen do crnoga pogrebničkog automobila, prošavši kroz špalir od četrdesetak pokojnikovih suradnika i članova obitelji koji su na lijes položili bijele ruže.

Nakon što su Bušićevi ostaci uneseni u pogrebno vozilo, članovi obitelji i Bušićevi suradnici nakratko su stali ispred vozila kako bi u šutnji ispred drvenog križa na kojem stoji da je Bruno Bušić ubijen 16. listopada 1978. u dobi od 39 godina, odali počast pokojniku. U prvome redu stajao je Vice Vukojević, predsjednik Komisije za utvrđivanje žrtava rata i poraća, koji je istim zrakoplovom doputovao iz Pariza. Nositelj cijelog projekta je Počasni odbor za prijenos posmrtnih ostataka Brune Bušića, sastavljen od članova spomenute Komisije, Zaklade “Ante Bruno Bušić” i Hrvatskog društva političkih zatvorenika.

vremeplov 11102015

Uz Anđelka Mijatovića, savjetnika Predsjednika Republike, na Plesu su bili i Julienne Eden-Bušić, viša savjetnica u Odjelu za informiranje Ureda Predsjednika Republike, te general zbora Zvonimir Červenko. U ime Hrvatskog društva političkih zatvorenika došli su Jure Knezović, Kaja Pereković te saborski zastupnik Ivan Gabelica, a pozivu su se odazvali i saborski zastupnici Dražen Budiša i Ivan Kolak, ravnatelj Hrvatske matice iseljenika Ante Beljo, ravnatelj Hrvatskoga povijesnog instituta Mirko Valentić i svećenik Vjekoslav Lasić, kao i predstavnici MVP-a.

Od članova obitelji lijes su dočekali Marija Bušić, Ante Petric te Zdravka Bušić, savjetnica za iseljeništvo Ureda Predsjednika Republike. Iako pozvani, nisu se pojavili Mijo Jukić, zamjenik ministra financija, dopredsjednica Vlade Ljerka Mintas-Hodak i Josip Bratulić, ravnatelj Matice Hrvatske.

Unatoč tome što se nije nalazio na službenom popisu najavljenih gostiju, na Plesu je osvanuo ministar pravosuđa Zvonimir Šeparović, izjavivši kako je pokop Bušića “dug prema jednoj velikoj žrtvi za Hrvatsku, ubijenoj od komunističke Udbe na pragu svoje domovine, želje i traženja slobode za svoju Hrvatsku. Ovo je jedna od od najvećih hrvatskih žrtava i vrijeme je bilo da se nađe u hrvatskoj zemlji. Svaki će Hrvat pozdraviti njegovu sjenu, njegove zemne ostatke. Neka ga bude na Mirogoju, pored Gojka, tamo mu je pravo mjesto”.

Pripremio: Danijel Ivanković

NAPOMENA: Poštovani čitatelji portala SirokiBrijeg.info ovim putem naglašavamo kako i svi Vi možete sudjelovati u kreiranju rubrikeVremeplov ZHŽ-a”, pa Vas stoga pozivamo da na mail: vremeplovzhz@sirokibrijeg.info šaljete tekstove/informacije, kao i fotografije za koje vjerujete da bi mogle biti zanimljive pri kreiranju rubrike, a sve ono najzanimljivije što pošaljete vrlo rado ćemo iskoristiti da osvježimo i obogatimo ovu rubriku.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *