Zoran Kutle: Moj patent sada je na provjeri kod Svjetske udruge inovatora u Ženevi

Ekonomija & Gospodarstvo Široki Brijeg Vijesti ZHŽ

inovatorkutle 28122015
ŠIROKI BRIJEG – Dobiti bilo kakvu medalju, osobito zlatnu, za bilo što i u bilo kakvoj konkurenciji je pothvat. A tek kad se takva nagrada dobije na svjetskoj razini… Baš to uspjelo je Širokobriježaninu Zoranu Kutli koji je na svjetskoj izložbi inovacija u glavnom gradu Južne Koreje Seulu osvojio zlatnu medalju za jedan specifičan izum – loptastu napravu pomoću koje se može locirati, a nakon toga izvući na površinu potonulo plovilo (brod ili podmornica, također i zrakoplov), piše Večernji list BiH.

Sama je naprava dosta jednostavna. Sastoji se od dvije plastične lopte promjera oko jedan metar. Lopte bi bile smještene u dva udubljenja na brodskoj palubi i spojene s cijevi koja prolazi kroz palubu. One bi na sebi imale nastavke – ugrađene kolute s tankim i čvrstim konopcem. Kada bi brod potonuo, lopte bi ostale na površini, a konopac bi se odmotao i s brodom potonuo u dubinu. Lopte bi poslije poslužile kao sigurni i jako precizni orijentir gdje se brod nalazi. Spasilački brod tada bi mogao pričvrstiti sajlu za kraj konopca, pa bi vađenje broda bilo relativno jednostavno…

  • Ideju sam dobio prošle godine kada je u Indoneziji nestao zrakoplov agencije Air Asia, koji, evo, još nije pronađen. Patent čiji sam nacrt poslao u Seul zapravo je krajnje jednostavan. A dobivena medalja u Južnoj Koreji ustvari druga je svjetska zlatna medalja za isti izum. Prvu sam dobio u Parizu u svibnju, samo je to bilo medijski nezapaženo. U Seul sam, kao i prethodno u Pariz, sa svojim izumom dospio preko Instituta za inovacije u Mostaru, koji ima nekoliko tisuća registriranih izuma. Izložba u Seulu bila je tematska s radnim naslovom “Kočnice”. Tamo sam prijavljen pomoću Udruge inovatora BiH i njezina predsjednika Huseina Huića koji mi je i donio medalju iz Seula jer on je putovao na izložbu, rekao je za Večernji list Zoran Kutle.

A na pitanje što će dalje biti s njegovim izumom, hoće li ga patentirati i možda patent prodati kako bi se komercijalizirao i praktično koristio, Zoran kaže:

  • Moj patent sada je na provjeri kod Svjetske udruge inovatora u Ženevi. Sve to ide malo sporo, ali će mi iz Ženeve sigurno dostaviti svoje mišljenje i nalaz o originalnosti patenta. Brže ne može, pa oni u arhivi imaju 9,000.000 raznih patenata. Tek nakon toga mogu s nekim pregovarati o mogućoj komercijalnoj izradi.

Zoran je samo jedan od brojnih izumitelja svega i svačega u BiH. Inovatori iz Livna, Banje Luke, Bugojna, Kladnja, Sarajeva, Livna, Visokog i drugih mjesta česti su dobitnici priznanja na brojnim smotrama izuma u čitavome svijetu:

  • Ima puno istaknutih izumitelja i u Hercegovini. Ivan i Branko Milićević iz Broćanca u Posušju već su dobili brojne medalje i druga priznanja za svoje izume, kao i Sašenko Sadiković iz Ljubuškoga. Čujem kako zanimljive inovacije ima i stanoviti Lovrić iz Uzarića, te ranije i pojedinci iz općine Grude. Zbog svega, mislim kako bi bilo dobro da uskoro utemeljimo udrugu inovatora Zapadnohercegovačke županije…

Marko Knezović / Vecernji.ba

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *