U Buhovu otvoren Edukacijski Info Centar za uzgajivače autohtonih pasmina domaćih životinja

Ekonomija & Gospodarstvo Široki Brijeg Vijesti ZHŽ Zdravlje

buh15052015 1
ŠIROKI BRIJEG – U Buhovu je svečano otvoren Edukacijski Info Centar u sklopu Centra za očuvanje izvornih pasmina domaćih životinja.

Nakon otvaranja upriličena je radionica koja se organizira u okviru projekta koji financira Europska unija pod nazivom “Održivi razvoj pograničnih regija kroz očuvanje autohtonih pasmina i otvaranja genskih centara u Buhovu i Biokovu – BBio projekt“.

Spomenuta radionica organizirana je u suradnji sa stručnjacima iz Agronomskog fakulteta u Zagrebu i Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta sarajevskog Univerziteta, a održava se kao dio edukacije za uzgajivače autohtonih pasmina i proizvođače na temu novih tehnologija uzgoja, poboljšanja produktivnosti, boljih uvjeta držanja i zdravlja životinja.

Podsjetimo kako je 10. travnja 2015. godine u Centru za očuvanje izvornih pasmina domaćih životinja – Buhovo održano prvo edukativno događanje ikada.

Zahvljajujući projektu BBio Centar je dobio višenamjensku dvoranu u kojoj je tada održana deveta radionica projekta BBio na temu „Tehnologija proizvodnje, skladištenja i marketinga mlijeka od Pramenke“ i „Autohtoni sirevi u BiH“.

buh15052015 2

Na predavanju se okupilo pedesetak sudionika koje je pozdravio predsjednik Udruge i idejni začetnik Centra dr.vet. Ivica Ravić ne skrivajući ponos što je u Centru nakon desetljetnog truda, još od 2003. godine kada su krenula prva ulaganja, napokon simbolično „prvi put upaljena žarulja“.

Višenamjenska dvorana opremljena sa svim potrebnim sadržajem će služiti u edukativne svrhe sve sa ciljem očuvanja izvornih pasmina domaćih životinja koje potječu s ovih prostora.

„Ne znam da li mi je to na čast ili sramotu, ali ovo je prvi put da predajem na prostorima odakle sam porijeklom.“ u uvodu svog predavanja rekao je prof. Mioč s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Prof. Mioč je u svom predavanju istaknuo kako nas Bog nije mogao podariti boljom domaćom životinjom za ove „škrte“ krške pašnjake nego ovcom pramenkom koja daje dovoljno naspram svoje veličine a k tome i iznimno kvalitetno, kako meso, tako i mlijeko.

Malo je zemalja gdje se može kupiti svježi ovčji sir, a jedne od njih su upravo Hrvatska i Bosna i Hercegovine (uz Crnu Goru i Tursku). Prof. Zlatan Sarić s Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu upoznao je prisutne s tradicijom proizvodnje sireva u BiH istaknuvši kako za svaki sir postoje pisani povijesni tragovi koji za neke datiraju još iz XIV. stoljeća. Kao i prof. Mioč dao je na važnosti siru iz mijeha koji je specifičan proizvod karakterističan za ove prekogranične prostore i prilika za buduću suradnju.

U pauzi su sudionici radionice imali prilike vidjeti najmanje govedo bušu, hercegovačkog magarca, hercegovačku šarenu kozu, te domaću kokoš pogrmušu koje su neke od izvornih pasmina smještene u Centru.

SirokiBrijeg.info

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *