Oko 80.000 umirovljenika F BiH još nije dobilo mirovine za svibanj

Politika

mirovine 07062015
SARAJEVO – Prvi krivac za socijalne stanje u F BiH je Vlada Fadila Novalića, koja se pokazala neznanom i neodgovornom da se suoči sa socijalnim stanjem, potrebama stanovništva, a da ne govorimo o reformama za poboljšanje investicijskog ozračja, čime bi država krenula prema približavanju EU i razvoju.

Oko 80.000 umirovljenika još nije dobilo mirovine za svibanj, a kako MIO/PIO nema novca na računu isplata se ne očekuje u ovom mjesecu. Nove tranše kredita od strane MMF-a ne očekuju se prije rujna, čime se socijalno stanje komplicira i usložnjava sa još nepoznatim posljedicama.

Premijer Fadil Novalić, kao prvi čovjek izvršne vlasti, u svom prvom obraćanju nakon inauguracije samo je deklarativno iznio prioritete rada svoje vlade, ali nakon toga nisu izrađeni nikakvi kratkoročni planovi rada, već se Vlada zbog bitke za javna poduzeća podijelila i pokazala neozbiljnom i neodgovornom s ciljem rješavanja akutnim problema F BiH.

Samim time poljuljano je povjerenje prema trenutačnoj vlasti kojoj kredibilitet naglo opada dovodeći Federaciju u stanje nesigurnosti i potencijalno povećava mogućnost socijalnih nemira s nesagledivim posljedicama po vlast, ali što je najgore po društvo.

Prioriteti Fadila Novalića i koalicije SDA-HDZ-DF su bili upravljački organi u javnim poduzećima s željom za njihovim nadzorom i jasno rečeno isisavanjem novca prema političkim strankama i interesnim skupinama. Potrošeno je gotovo godinu dana nakon izbora, a država propada, što je znak da je zakonodavni i izborni okvir potrebno mijenjati čime se političkim strankama ne bi dozvolio komoditet da ignoriraju potrebe društva u višemjesečnom slavlju vlastite postizborne inauguracije, već bi se morali odmah okrenuti ozbiljnom i odgovornom upravljanju ministarstvima i institucijama.

Što će poduzeti Vlada, kuda će krenuti narednih mjeseci, pokazati će prvi potezi u srpnju, ali ako nas iskustvo uči, onda se ne treba nadati dobru.

Razloga za ovakav odnos spram društvenim potreba je na tisuće, a umjesto da uče na pogreškama drugih država i crpe njihova iskustva u jačanju javne uprave, demokratskog ozračja i bržih integracija u EU, bosanskohercegovački političari ne rade ni to.

Zbog toga su posijali sjeme prosvjeda.

Dnevno.ba

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *