Ljubuški: Naselje bez adresa i brojeva

Ekonomija & Gospodarstvo Ljubuški Politika Vijesti ZHŽ

LJUBUŠKI – U Republici Hrvatskoj krajem 2014. službeno nema više adresa bez broja (b.b.). S druge strane u Bosni i Hercegovini nije takav slučaj.

Stare-socijalističke-ploče 18012015
Stare socijalističke ploče
Nove-kapitalističke-ploče- 18012015
Nove kapitalističke ploče

Ako se pogleda u telefonske imenike, registre i adresare i dalje su mnoge ulice u naseljenim mjestima b.b. Bosna i Hercegovina de facto je država b.b. Bez obzira što mnoge županije imaju zakone o označavanju i evidenciji naseljenih mjesta, ulica, trgova i naseljenih mjesta (Županija zapadnohercegovačka objavila je taj zakon u NN 8/13. 26. travnja 2013.), a ako nemaju postoje stari zakoni iz prošloga sustava koji su de iure još validni. O tome koliko problema imaju poštari, policajci, građani, pa i cestovni navigatori, ne treba govoriti. A kako u toj stvari stoji naseljeno mjesto (ne grad, taj status ima samo Široki Brijeg) Ljubuški?

Socijalističke i kapitalističke ploče
Tko iščita pozorno “Službeni glasnik općine Ljubuški” pronaći će da da su se imenovanja ulica, trgova i parkova u zadnjih 30 godina provela u pet navrata: Dvaput u socijalizmu ( 1984. i 1990.) i triput u kapitalizmu (1991., 1998. i 2003.). Po tim imenovanjima Ljubuški ima okruglo 100 ulica, 6 trgova i 1 park. Tako je na papiru, a u praksi? Krenete li ljubuškim ulicama vidjet ćete da su neke ulice na početku označene velikim modrim pločama nedefinirana materijala, s vrlo blijedim, često izbrisanim slovima, ali ne prate ih kućni brojevi. To su ploče koje je devedeset i neke postavila kapitalistička – neki će reći nova demokratska vlast.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kralj visi na banderi

Međutim, u pojedinim dijelovima Ljubuškoga pronaći ćete manje metalne ploče, također modre boje, ne samo s brojevima već i s nazivom ulice. E to su stare ploče socijalističke – neki će reći komunističke vlasti prije devedesete, čija su imena de iure zamijenjena novim, a one de facto i dalje stoje na svojim mjestima.

Kralj visi na banderi
Što se još može vidjeti obilaženjem ljubuških ulica uzduž i poprijeko? Pa nazivi ulica koje je naćurila vlast nakon 1990. (zna se koja) jedva se čitaju, mnoga slova pojelo je vrijeme, a ima ih u svakakvom stanju. Tako se naziv “ULICA KRALJA KREŠIMIRA” nalazi prikačena na banderu. Tja, zamislite, kraljevski nazvana ulica, a njezin kralj visi na banderi, kao kakav seoski lupež!? Na jednoj zgradi, nasuprot pokojne Duhanske stanice, stoji naziv “ULICA KRALJA ZVONIMIRA”, jedva čitljiv, na ofucanom i tamnom zidu.

Zvonimir protiv Marijana

Pored njega nalazi se stari naziv “M. PRIMORCA” s brojem 32, ali još dobro vidljiv i čitljiv, na svijetlom i očuvanom dijelu zida. Opet je jedan hrvatski kralj, ovaj put Zvonimir, izgubio bitku protiv Marijana Primorca, komunističkoga ideologa. Inače, kad pogledate i druge socijalističke ploče s nazivima “Braće Dizdarevića”, “Radnička” i druge, vidjet ćete da se sjaje i čvrsto stoje i do dana današnjega. Ne mogu im ništa ovi novi kapitalisti. Pa sad, Ti budi pametan, pa odgovori: U kojem sustavu je Ljubuški bio grad s brojevima i kompletnim adresama, a u kojem sustavu je grad bez brojeva i s invalidnim adresama?

Izvor vijesti: Kvaka.info

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *