30. RUJNA: Markica Dodig postao svjetski prvak na rođendan dr. Bože Ljubića

Rujan Vremeplov ZHŽ

Vremeplov 30092015 1
Neka pati koga smeta – Markica je prvak svijeta! Bosanskohercegovački boćari ovom su “obradom” na današnji dan 2007. godine slavili prvu medalju na boćarskom Svjetskom prvenstvu u Grudama, i to onu najsjajniju.

Markica Dodig prvak je svijeta u disciplini bližanje i izbijanje (kombinacija), a bh-boćari sada u svojoj riznici imaju četiri zlata, tri srebra i tri bronce s europskih i svjetskih prvenstava od 1994. godine do danas.

OSTALI DOGAĐAJI NA DANAŠNJI DAN;

1949. – Rođen bosanskohercegovački političar i liječnik dr. Božo Ljubić iz sela Uzarići kod Širokog Brijega, istaknuti član HDZ-a BiH, kasnije osnivač HDZ-a 1990 i njegov predsjednik između 2006. i 2013. godine.

Vremeplov 30092015 2

Između 1994. i 1996. bio je ministar zdravstva Republike BiH, a od 1996. do 2000. ministar zdravstva Federacije BiH. Ministar komunikacija i prometa BiH bio je između 2006. i 2009. Od 2009. do 2010. bio je izaslanik u Domu naroda PS BiH, a od 2010. zastupnik je u Zastupničkom domu PS BiH. Bio je profesor na medicinskim fakultetima u Sarajevu i Mostaru. Član je Udruženja liječnika BiH i Akademije znanosti i umjetnosti BiH u Odjelu za medicinske znanosti.

Zbog neslaganje s politikom Martina Raguža, njegovog nasljednika na mjestu predsjednika HDZ-a 1990, napustio je stranku i trenutno djeluje kao neovisni političar u sklopu Hrvatskog narodnog sabora.

2014. – Nakon 42 utakmice i šest godina bez poraza u kupu BiH sarajevski Željezničar pokleknuo je pred Širokim Brijegom i poklonio se briljantnom Wagneru koji je s dva pogotka donio pobjedu svojoj momčadi.

Vremeplov 30092015 3

A počelo je s terenskom inicijativom Širokobriježana i udarcem glavom Laštre čiji je udarac sjajno obranio vratar Kjosevski. Imali su i gosti svojih prilika, no nisu uspjevali ugroziti sigurnog Bilobrka. Poluvrijeme je, unatoč dobroj igri Širokog Brijega završilo s miroljubljivih 0:0.

A onda u drugom poluvremenu ulazi Wagner Santos Lago. Stadion je on eksplodirao, kao da su navijači znali da će upravo on s 37 godina na leđima biti ta prevaga i kreator novog velikog uspjeha tima sa zapada Hercegovine.

Na preokret se čekalo, čak su i gosti iz Sarajeva imali svoje prilike. Ali posljednjih 15-ak minuta slijedi furizan napad Širokobriježana. I taj napad u 79. minuti donosi oduševljenje Širokom Brijegu i Hercegovini. Nakon ubacivanja Plazonića Wagner pogađa mrežu Želje za vodstvo. Točku na i Brazilac postavlja u 89. minuti i donosi veliku prednost svojoj momčadi pred uzvrat za tri tjedna.

Pripremio: Danijel Ivanković

NAPOMENA: Poštovani čitatelji portala SirokiBrijeg.info ovim putem naglašavamo kako i svi Vi možete sudjelovati u kreiranju rubrikeVremeplov ZHŽ-a”, pa Vas stoga pozivamo da na mail: vremeplovzhz@sirokibrijeg.info šaljete tekstove/informacije, kao i fotografije za koje vjerujete da bi mogle biti zanimljive pri kreiranju rubrike, a sve ono najzanimljivije što pošaljete vrlo rado ćemo iskoristiti da osvježimo i obogatimo ovu rubriku.