28. LIPNJA: Ćane napustio Blaža i HOS Hercegovine, rođen don Petar Šimić, Širokobriježani najdiscipliniraniji

Lipanj Vremeplov ZHŽ

vremeplov 28062015 1
HOS Hercegovine i Blaža Kraljevića kao zapovjednika na današnji dan 1992. godine napustio Stanko Primorac-Ćane (zapovjednik I. bojne) sa djelom pripadnika I. bojne HOS-a, kompletnim naoružanjem, MTS-om i motornim vozilima.

Isti su otišli pod okrilje 156. brigade HV-a Makarska. Nakon skoro mjesec dana prebrođenih mnogih problema, HOS Hercegovine je ponovo stao na čvrste noge i počeo se širiti i jačati kako moralno tako i brojčano i materijalno. Postao je snaga koja je bila spremna i u stanju izvršiti svaku postavljenu borbenu zadaću.

OSTALI DOGAĐAJI NA DANAŠNJI DAN:

1938. – Rođen don Petar Šimić, svećenik salezijanac, koji je preminuo je 26. prosinca 2009. u 72. godini života, 55. redovničkih zavjeta i 45. svećeništva. Rođen je u brojnoj obitelji u Drinovcima. Od 1951. do 1954. godine pohađa Željezničku industrijsku školu u Zagrebu te se susreće sa salezijancima. U novicijat ulazi 1954. u Rijeci. Od 1955-1958. pohađa Nadbiskupsku klasičnu gimnaziju u Zadru. Za svećenika ga je zaredio kardinal Franjo Šeper 29. lipnja 1965., a prva služba bila mu je kapelanom u župi sv. Ane u Rudešu.

Don Petar bio je veliki graditelj. Još kao mladomisnik, kapelan, zajedno sa župnikom don Nikolom Vuglecom gradi prvu crkvu sagrađenu poslije rata u Zagrebu – crkvu Sv. Ane u Rudešu. U Rijeci (1967-1968), kao školski savjetnik i profesor, preuređuje crkvu Sv. Josipa prema novim liturgijskim propisima II. vatikanskog koncila. Imenovan upraviteljem župe Marije Pomoćnice kršćana u Splitu (Kman), voditelj je gradnje crkve i pastoralnog centra. Uz crkvu – zgradu don Petar izgrađuje i živu crkvu – župnu zajednicu, ističući se osobito propovijedanjem i katehiziranjem.

U Splitu ostaje do 1977. Po dolasku na zagrebačku Knežiju pokreće obnovu crkve Marije Pomoćnice, koja se uređuje izvana: dvorište i vjeronaučna dvorana, i iznutra: mozaici – Don Boscova vizija Crkve u prezbiteriju glavnog oltara, te pokrajnji oltari s likom sv. Antuna i kardinala Alojzija Stepinca. Zbog toga je imao probleme s tadašnjim vlastima, koje su htjele maknuti ne samo mozaik (kao u župi Stražeman) nego i svaki spomen Stepinca, ali don Petrova umješnost i dosjetljivost odnijela je pobjedu, a mozaik je ostao ne samo kao spomen, nego i znak zahvalnosti onome koji je darovao ciglu za gradnju crkve na Knežiji, utemeljio župu i povjerio je salezijancima.

Godine 1983. imenovan je kapelanom u župi Duha Svetoga u Staglišću i voditeljem gradnje crkve i pastoralnog centra. Od 1985. do 1992. upravitelj je te iste župe u kojoj je izgradio crkvu i župnu kuću. Zatim je don Petar radio na otkupu prostora, uređenju i otvorenju nove crkve u naselju Vrbani. Nakon kratkog permanentnog obrazovanja u Njemačkoj (1992-93), obavlja službu kapelana i vjeroučitelja u Policijskoj akademiji (1993-94.), i tu je u samo tri mjeseca podignuta crkva Sv. Mihovila, zaštitnika kapelanije.

No, kruna svih njegovih graditeljskih pothvata je zavjetna crkva u spomen poginulima za Domovinu Sveta Mati slobode. Naslov preuzet iz Trsatskih litanija (iz 1560.) povezuje hrvatsku povijest i sadašnjost, kao zalog bolje, slobodne, budućnosti. Od prve ideje 1993. pa do svoje smrti don Petar bio je ne samo voditelj i koordinator gradnje nego i duša svih zbivanja povezanih uz to svetište, koje je odnedavno i župna crkva župe Duha Svetoga.

vremeplov 28062015 2

Don Petar bio je neumorni graditelj crkava i Crkve. Gradio je ne samo zgrade, već i zajedništvo, zajednice, Crkvu kao vjernički narod Božji, salezijansku zajednicu i zajedništvo. Odgajajući druge i sam se usavršava, osobnim radom i studijem, marno prati teološku, filozofsku, sociološku, psihološku i drugu literaturu i to nastojao pretočiti u kršćansku poruku: s oltara u homiliji, u učionici u katehezi, u osobnim susretima, u bratskom razgovoru.

Nedugo nakon smrti u Zagrebu je dobio i svoju ulicu, a na čemu je najviše inzistirao osobno Milan Bandić, aktualni gradonačelnik glavnog grada svih Hrvata.

1983. – Rođen adnan Harmandić, rukometaš iz Zenice koji je ostavio značajan trag u reprezentaciji Bosne i Hercegovine, a posebno kao igrač RK Izviđač iz Ljubuškog. Karijeru je počeo u Čeliku, a nakon Izviđača nosio je i dres Bosne iz Sarajeva, Gorenja, Bjerringbroa i Wetzlara.

vremeplov 28062015 3

2010. – Na osnovu svih izrečenih disciplinskih kazni, te ponašanja igrača, službenih lica i navijača, najdiscipliniranija momčad nogometne Premijer lige Bosne i Hercegovine u sezoni 2009/2010. je NK Široki Brijeg s koeficijentom 7,935.

vremeplov 28062015 4

Drugo mjesto u ovom izboru NS BiH pripalo je NK Čelik (7,914), a treće FK Laktaši (7,911).

Pripremio: Danijel Ivanković

NAPOMENA: Poštovani čitatelji portala SirokiBrijeg.info ovim putem naglašavamo kako i svi Vi možete sudjelovati u kreiranju rubrikeVremeplov ZHŽ-a”, pa Vas stoga pozivamo da na mail: vremeplovzhz@sirokibrijeg.info šaljete tekstove/informacije, kao i fotografije za koje vjerujete da bi mogle biti zanimljive pri kreiranju rubrike, a sve ono najzanimljivije što pošaljete vrlo rado ćemo iskoristiti da osvježimo i obogatimo ovu rubriku.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *