24. PROSINCA: Rođen Ivan Musić, Lijanovići neće seliti u Hrvatsku

Prosinac Vremeplov ZHŽ

Na današnji dan 1848. godine rođen je Ivan Musić iz Klobuka, hrvatski katolički svećenik, vojvoda i vođa ustanka protiv Osmanlija.

vremeplov 24122015 1Uz pomoć ujaka fra Anđela Kraljevića, koji je bio biskup, školovao se kao franjevački novak u Širokom Brijegu. Uzeo je redovničko ime Šimun. Ubrzo je otišao na studij medicine u Istanbul, ali je umjesto toga završio bogosloviju u mađarskom gradu Ostrogonu.

U lipnju 1875. predvodio je ustanak Hrvata protiv Turaka Osmanlija u Gabeli na Neretvi. Pobijedio je Turke u dvije bitke. Njegovom zaslugom dio Hercegovine postao je slobodno područje. Izabran je za vojvodu donje Hercegovine. Njegove pobjede znatno su pridonijele da se na Berlinskom kongresu 1878. BiH dade na upravu Austro-Ugarskoj.

Odbio je nagrade i počasti. Priželjkivalo se da opet radi kao svećenik, no on je neočekivano otišao u Crnu Goru s Cvijetom Vukasović-Kuduz iz Stoca, a nakon toga u Beograd. Tamo je radio u pošti te kao policijski komesar i tumač. Umro je u Beogradu 1888. godine.

Smatra se, jednim od najznačnijih Hrvata iz BIH u 19. stoljeću. Imao je dobro obrazovanje, bio je pravedan, kulturan i milosrdan.

Po njemu je nazvana udruga koja promiče njegov život i djelovanje. Na mjestu njegove rodne kuće otkrivena je spomen-ploča. Po njemu je nazvana ulica u Ljubuškom. O njemu je snimljen dokumentarni film 2005. godine, povodom 150. godišnjice Hercegovačkog ustanka.

OSTALI DOGAĐAJI NA DANAŠNJI DAN:

2003. – Odluka Vlade FBiH da prolongira stupanje na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini između Hrvatske, Srbije i Crne Gore, te Bosne i Hercegovine, dočekana je s neskrivenim oduševljenjem među prehrambenim proizvođačima BiH.

vremeplov 24122015 2

U prethodnih mjesec dana neke tvrtke kao što su “Lijanovići” i “Memprom” iz Tuzle već su pokrenule postupak izmještanja svojih proizvodnih kapaciteta s područja BiH u susjedne zemlje kako bi ostale konkurentne proizvođačima iz spomenutih zemalja, koji nisu obvezni plaćati ekstremno visoke carine na sirovine, od kojih su neke dosezale čak i 300 posto. Osim toga, i Udruga poljoprivrednika FBiH bila je najavila blokadu graničnih prijelaza u državi jer su se i oni sklapanjem ovih sporazuma, te njihovim najavljenim stupanjem na snagu 1. siječnja iduće godine, našli pred propašću. Nakon odluke Vlade FBiH, potpredsjednik Udruženja proizvođača i prerađivača mesa i mesnih prerađevina Damir Leko za Slobodnu Dalmaciju je komentirao cijeli događaj:

“Mislim da je ovakvim razvojem događaja cijela poljoprivreda u BiH zadovoljna, te da će ova odluka zasigurno olakšati probleme u poljoprivredi. Smatram da će se u ovom razdoblju od tri mjeseca uspjeti pronaći jedno trajno, konačno rješenje koje će zadovoljiti interese svih”.

Nakon odluke o prolongiranju primjene Sporazuma, uprava Mesne industrije “Lijanovići” odlučila je odgoditi odluku o preseljenju proizvodnje.

“Uprava tvrtke ’Lijanovići’ odlučila je da se ugovor koji je potpisan s poduzećem ’Danica’ iz Koprivnice i provedba kojega je trebala početi od 1. siječnja 2004. odgađa na tri mjeseca”, navodi se u tadašnjem priopćenju Uprave “Lijanovića” d.o.o. iz Širokoga Brijega.

Pripremio: Danijel Ivanković

NAPOMENA: Poštovani čitatelji portala SirokiBrijeg.info ovim putem naglašavamo kako i svi Vi možete sudjelovati u kreiranju rubrikeVremeplov ZHŽ-a”, pa Vas stoga pozivamo da na mail: vremeplovzhz@sirokibrijeg.info šaljete tekstove/informacije, kao i fotografije za koje vjerujete da bi mogle biti zanimljive pri kreiranju rubrike, a sve ono najzanimljivije što pošaljete vrlo rado ćemo iskoristiti da osvježimo i obogatimo ovu rubriku.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *