17. OŽUJKA: HNS žestoko odgovorio na “provokacije” Ljube Ćesića – Rojsa

Ožujak Vremeplov ZHŽ

Vremeplov 17032015 1
Zbog nedoumica o tome je li samouprava uspostavljena ili ne, s obzirom na novi rok od 60 dana koji je Predsjedništvo Hrvatskog narodnog sabora uputilo međunarodnoj zajednici, svojom izjavom se oglasio i sam HNS na današnji dan 2001. godine, koji je najodlučnije demantirao izjave zastupnika u Hrvatskom saboru Ljube Ćesića Rojsa, a koji je spektakularno izjavio da je u Kiseljaku formirana vlada hrvatske samouprave, te naveo imena premijera i ministara.

Osuđujući takve izjave jednog od najpoznatijih Posušaka HNS ne podržava ni rasprave u Hrvatskom saboru o pitanju aktualne problematike Hrvata u susjednoj državi, smatrajući da takve rasprave služe skupljanju političkih bodova u međustranačkim nadmetanjima u Hrvatskoj.

Predsjedništvo HNS-a ostaje pri inicijativi Ante Jelavića o potrebi poništavanja sporazuma o posebnim odnosima između FBiH i Hrvatske, koji Hrvatima u susjednoj državi nije donio nikakvih pomaka, nego je pružio alibi za neutemeljene optužbe na račun Hrvata s obje strane granice. Stoga je bolje da se korisno uspostave dobri odnosi između Hrvatske i BiH, za što se zalaže i Hrvatski narodni sabor.

OSTALI DOGAĐAJI NA DANAŠNJI DAN;

1955. – Rođen hrvatski političar i ekonomist Borislav Škegro, bivši potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar financija, rodom iz sela Buhova u širokobriješkom kraju.

Borislav Škegro je 1983. godine magistrirao ekonomiju na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, te je nagrađen za najbolje akademsko postignuće godine. Radio je 16 godina kao znanstveni suradnik Ekonomskog instituta u Zagrebu na brojnim projektima primijenjenih ekonomskih istraživanja te je predavao na nekoliko kolegija makroekonomske teorije, ekonometrije i međunarodne ekonomije.

Vremeplov 17032015 2

Završio je post-diplomski studij ekonomije na University of Rhode Island i usavršavao se na University of Pennsylvania. Autor je i koautor triju knjiga i brojnih članaka objavljenih u domaćim i međunarodnim časopisima. 1992. postaje zamjenik direktora Ekonomskog instituta Zagreb. Godinu dana poslije postaje savjetnik Predsjednika Republike za ekonomska pitanja. Od 1992. do 1997. godine Škegro je član Savjeta Hrvatske narodne banke gdje aktivno sudjeluje u formuliranju monetarne politike.

U razdoblju od 1993. do 2000. potpredsjednik je Vlade za ekonomska pitanja, a od 1997. do 2000. objedinjuje i dužnost ministra financija Republike Hrvatske. Za sedmogodišnjeg mandata, Škegro priprema devet usvojenih državnih proračuna i vodi ekonomski dio Vlade. Najpoznatiji je kao autor Stabilizacijskog programa iz 1993. godine. Za njegova mandata uveden je i porez na dodanu vrijednost (PDV).

Nadalje, Škegro koordinira glavne zakonodavne reforme koje uključuju Zakon o trgovačkim društvima, porezne zakone, Zakon o bankama, mirovinsku reformu koja se zasniva na tri stupa i Zakon o investicijskim fondovima. Vodio je pregovore s međunarodnim financijskim institucijama, bankama kreditorima, Pariškim i Londonskim klubom i bio glavni pregovarač u svim najvećim privatizacijama.

Od 2001. godine do početka rada društva Quaestus Private Equity, Škegro radi kao izvršni direktor u najvećoj hrvatskoj tvornici tekstila i odjeće “Varteks”. 2003. godine Škegro s partnerima osniva Quaestus Private Equity gdje radi na položaju direktora. 2007. godine s partnerima osniva Quaestus Savjetovanje i Quaestus Invest, gdje zauzima položaj direktora. Mnogi će se složiti kako Hrvatska u svojoj povijesti nije imala većeg ekonomskog stručnjaka.

1987. – Rođen Vlado Zadro – Ćema, nogometaš iz Širokog Brijega ponikao u ovdašnjem premijerligašu s kojim je bio juniorski prvak Bosne i Hercegovine, no kako se po prelasku u seniorsku momčad nije nametnuo struci promijenio je sredinu i otišao put Zrinjskog čiji je dres jedno vrijeme s uspjehom nosio, pa je postigao čak 5 golova u Europskoj ligi za mostraske “Plemiće” – 3 u susretima sa Tre Penne iz San marina i 2 u utakmici s Odenseom.

Vremeplov 17032015 3

Zadro se potom okušao i u HNL-u igrajući za Zagreb pod vodstvom Ćire Blaževića nakon čega slijedi povratak u Bosnu i Hercegovinu. Ponovno se pokušao okušati u svom Širokom Brijegu, ali je to bio još jedan neuspješan pokušaj, pa je zimus završio na posudbi u GOŠK-u iz Gabele. Svakako veliki talent, ali koji nikada nije napravio igrački iskorak kako se predviđalo dok je igrao za omladinske kategorije kluba s Pecare.

Pripremio: Danijel Ivanković

NAPOMENA: Poštovani čitatelji portala SirokiBrijeg.info ovim putem naglašavamo kako i svi Vi možete sudjelovati u kreiranju rubrike “Vremeplov ZHŽ-a”, pa Vas stoga pozivamo da na mail: vremeplovzhz@sirokibrijeg.info šaljete tekstove/informacije, kao i fotografije za koje vjerujete da bi mogle biti zanimljive pri kreiranju rubrike, a sve ono najzanimljivije što pošaljete vrlo rado ćemo iskoristiti da osvježimo i obogatimo ovu rubriku.

SirokiBrijeg.info

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *