16. SVIBNJA: 23. godišnjica smrti Tihomira Mišića, 20 rođendan Mirka Marića

Svibanj Vremeplov ZHŽ

vremeplov 16052015 1
Na današnji dan 1992. godine poginuo je Tihomir Mišić iz Ljutog Doca, heroj obrane Mostara. Rođen je 25. lipnja 1958. godine. Nakon završene srednje škole zaposlio se je kao ugostitelj. HVO-u je pristupio 18. rujna 1991. godine. Postao je zapovjednikom Četvte bojne. Nosio je čin bojnika.

Poginuo je 1992. godine u nikad do kraja razjašnjenim okolnostima kad je zajedno s vojnicima Muslimanima i Hrvatima obilazio istaknute položaje između hrvatskih i muslimanskih postrojbâ HVO-a kod Starog mosta, nasuprot četničkim položajima koji su se onda nalazili na istočnoj obali rijeke Neretve.

Pogodili su ga vojnici Muslimani iz Samostalne bojne/bataljuna u tri uzastopne paljbe: prvi put lovačkom puškom, drugi put iz sačmarice, treći put brzometnom paljbom iz kalašnjikova; zatajenje teške strojnice spasilo je ostale vojnike i zapovjednike u ophodnji da i oni ne prođu isto.

Prema zasad poznatim podatcima, vojnici su pucali jer su mislili da se radilo o neprijateljskim vojnicima, odnosno nisu bili neobaviješteni da će im doći zapovjednici u ophodnju, vodič je loše organizirao ophodnju, a iz istražnih izvješća se zaključilo da je komunikacija zapovjedništva Samostalne bojne/bataljuna s Glavnim stožerom HVO-a bila vrlo loša.

Postoje sumnje da se je Mišića planski ubilo, kako s muslimanske, tako i s hrvatske strane. Njegovi nadređeni, među ostalim, gen. Slavko Puljić je u razgovoru za suradnika časopisa Vojne povijesti izjavio da je uvjeren da je Mišić i još neki ljudi kao što su Ludvig Pavlović, Tvrtko Miloš, Božan Šimović ostali na životu, da bi tijek rata u Mostaru bio drukčiji te da se neki loši događaji koji su poslije uslijedili nikad ne bi dogodili.

Njemu u čast ime 25. svibnja 1992. postrojba Četvrta bojna HVO-a je dobila ime Četvrta bojna Tihomir Mišić. Nešto poslije to je ime dobila i vojarna u Mostaru u sjevernom logoru, koja je to ime nosila sve do početka hrvatsko-muslimanskih oružanih sukoba u Mostaru. Postumno je dobio čin brigadira.

Za svoj domoljubni angažmna dobio je Spomenicu Domovinskog rata te Red Petra Zrinskoga i Frana Krste Frankopana s pozlaćenim pleterom. Za života je postao legendom te je opjevan u pjesmama.

Trg u Mostaru na predjelu Balinovcu nosi njegovo ime.

OSTALI DOGAĐAJI NA DANAŠNJI DAN;

1844. – Hercegovački fratri se smjestili na Čerigaju u kuću koju je ovdje sagradio fra Nikola Kordić.

vremeplov 16052015 2

1971. – U Radio klubu na Lištici (koji je osnovan 1968. na poticaj Branka Ljubičića, koji je bio dobar radio-operator i radio-mehaničar) vodili su se dnevnici rada.

vremeplov 16052015 3

Prvi dnevnik počeo se voditi 16. svibnja 1971. U svakom dnevniku nalazi se oko 1000 zabilježenih veza. Pogibijom Branka Ljubičića i smrću prvog predsjednika Bože Kvesića Radio klub je prestao s djelovanjem, a bio je inače smješten u prostorijama Gidžića kuće kraće vrijeme, a zatim u podrumskim prostorijama MUP-a.

1995. – Rođen Mirko Marić, mladi hrvatski nogometni reprezentativac, rodom iz Gruda, koji trenutačno nastupa za NK Lokomotiva kao posuđen igrač GNK Dinamo.

vremeplov 16052015 4

Prošao Omladinsku školu NK Širokog Brijega, a s uspjehom je jedno kraće vrijeme nosio i dres seniorske momčadi.

Odigrao je nekoliko službenih utakmica za bh. mlada predstavništva. Hrvatski nogometni savez iskazao je 2014. zanimanje za njega. Dokument kojim polažu pravo na nj jest hrvatska putovnica koja mu je izdana prije nastupa za bh. reprezentaciju. HNS je kompletirao dokumentaciju i proslijedio je FIFA-i. U ožujku 2014. Marić je odlučio promijeniti športsko državljanstvo i zaigrati za Hrvatsku.

Pripremio: Danijel Ivanković

NAPOMENA: Poštovani čitatelji portala SirokiBrijeg.info ovim putem naglašavamo kako i svi Vi možete sudjelovati u kreiranju rubrikeVremeplov ZHŽ-a”, pa Vas stoga pozivamo da na mail: vremeplovzhz@sirokibrijeg.info šaljete tekstove/informacije, kao i fotografije za koje vjerujete da bi mogle biti zanimljive pri kreiranju rubrike, a sve ono najzanimljivije što pošaljete vrlo rado ćemo iskoristiti da osvježimo i obogatimo ovu rubriku.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *