Usvojen Zakon o pravima branitelja, članova njihovih obitelji i objava registra, čeka se potvrda Dom naroda

Zastupnici u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH usvojili su na današnjoj sjednici Zakon o pravima demobiliziranih branitelja i članova njihovih obitelji.

Zakon su podržala 73 zastupnika, čime je završena izvanredna sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.

Radi se o dugo očekivanom zakonu o kojem je ranije postignut dogovor Vlade FBiH i predstavnika branitelja, a podrazumijeva 15 različitih prava za braniteljsku populaciju i članove njihovih obitelji, među kojima je i tzv. braniteljski dodatak.

Tako će Federacija BiH za bivše branitelje starije od 57 godina, koji su najmanje 12 mjeseci bili u ratu, nezaposleni su i najmanje su godinu dana na burzi osigurati mjesečna egzistencijalna primanja u iznosu od 5 KM po mjesecu provedenom u ratu kao pripadnik Armije RBiH ili HVO-a. Uvjet je i da bivši branitelj koji aplicira na tu mjesečnu pomoć nema neka druga primanja koja prelaze 50 posto minimalne mirovine u FBiH isplaćene u prosincu 2018.

To znači da će pravo na egzistencijalnu pomoć ostvariti bivši branitelji koji mjesečno ni po jednoj osnovi ne zarađuju više od 170 KM mjesečno.

Tako će nezaposleni bivši branitelji stariji od 57 godina od FBiH maksimalno moći dobiti 240 KM mjesečno i to ako su u ratu kao vojnici proveli svih 48 mjeseci. Iz Vlade FBiH poručuju da taj iznos nekada može biti i niži, u zavisnosti od utvrđivanja koeficijenta.

Vlada FBiH će na godišnjem nivou za tu namjenu planirati 50 milijuna KM.

Bivši branitelji koji su mlađi od 57 godina svoja prava morati će tražiti na županijskom nivou, koji će u skladu s mogućnostima urediti uvjete, način i postupak ostvarivanja prava na novčanu naknadu.

Od ostalih prava koje zakon garantira bivšim braniteljima izdvajamo:

  • Pravo na zdravstvenu zaštitu,
  • Liječenje u inozemstvu, banjsko i klimatsko liječenje,
  • Jednokratna novčana pomoć za liječenje, prednost u korištenju usluga zdravstvenih ustanova, troškove prijevoza za liječenje u drugoj županiji i besplatno liječenje PTSP-a,
  • Povoljniji uvijeti i prioritet pri zapošljavanju,
  • Pomoć u slučaju smrti,
  • Prijevremeno povoljnije umirovljenje,
  • Duži godišnji odmor po osnovu sudjelovanja u Oružanim snagama.

Uz ova prava propisana je i javna objava jedinstvenog registra branitelja i korisnika prava iz oblasti braniteljsko-invalidske zaštite na web stranici Federalnog ministarstva za pitanja branitelja i invalida obrambeno-oslobodilačkog rata.

Najviše amandmana uputili su zastupnici SDP-a, ali je Vlada FBiH odbila sve amandmane na sjednici koju je održala u međuvremenu.

Amandmani na Zakon o pravima boranitelja koje je odbila Vlada FBiH

Na danas održanoj sjednici najviše amandmana uložili su zastupnici SDP-a, ali ih je Vlada FBiH sve kategorično odbila. Među tim prijedlozima za izmjenu nalaze se:

  • Da se zaposleni boranitelji oslobode plaćanja poreza na dohodak,
  • Da se osiguraju besplatni udžbenici za djecu branitelja koji nemaju primanja veća od potrošačke košarice,
  • Da obitelji demobiliziranog branitelja ima pravo na jednokratnu pomoć u slučaju bolesti,
  • Da obitelj svakog demobiliziranog branitelja ima pravo na naknadu za dženazu/sahranu branitelja u visini dvije prosječne plaće u FBiH
  • Da se naziv naknade umjesto “egzistencijalna naknada” promjeni u “braniteljski dodatak u vrijeme nezaposlenosti”
  • Da djeca branitelja imaju prava do 30. godine, a ne 25. godine (Zakon o mladima propisuje da su mlade osobe do 30 godina)
  • Da se objava braniteljskog registra regulira posebnim pravilnikom kako bi se zaštitili pripadnici određenih borbenih jedinica.
  • Da Vlada FBiH jednom godišnje podnosi izvještaj Parlamentu o utrošku sredstava po ovom zakonu (50 milijuna KM)

Potrebno je da ovaj zakon potvrdi i Dom naroda, što se očekuje već u četvrtak.

Klix.ba