Kako se razvija herpes i na što obratiti pozornost da do njega ne dođe?

Gotovo da ne postoji osoba koja u životu barem jednom nije imala herpes. Poznat i kao groznica, herpes se najčešće pojavljuje kada imunitet oslabi, a očituje se s boli, peckanjem i svrbeži koje prati pojava mjehurića.

Osim bolesti koje uzrokuju pad imuniteta, na pojavu herpesa utječu i stresna razdoblja, kako psihička, tako i fizička, a nerijetko se pojavljuje i kod žena za vrijeme menstruacije.

Signali bolesti koje šalju tvoje usne

Od napestosti i svrbeža do ranice na usnama

Ovoj bolesti prethode trnci, osjećaj napetosti, svrbež, da bi se nekoliko dana kasnije pojavili mjehurići puni bistre tekućine koji se oblikuju u neku vrstu grozda. Herpes potom počne svrbjeti i peckati, a bistru tekućinu zamijeni mutna. To je najrizičnije razdoblje, jer se prstima može prenijeti na oči ili pak na druge osobe. Nakon pet do sedam dana mjehurići pucaju i na tim mjestima nastaju krastice, nakon čega osoba više ne predstavlja izvor zaraze.

Pri prevenciji, ali i liječenju herpesa najvažnije je održavanje higijene. Nemoj dijeliti pribor za jelo ili čaše s drugima jer je herpes prijelazan. Obrati se liječniku ili ljekarniku kako bi na najbolji i najbrži način izliječila ovu bolest i saznali na što ubuduće trebaš posebno obratiti pažnju kako bi spriječila pojavu herpesa.

Zdravakrava.ba