Nogometaši Širokog Brijega unatoč velikim problemima dobro odigrali susret protiv Sarajeva

Derbi susretom između Sarajeva i Širokog Brijega odigranim na Koševu, okončano je 11. kolo Premijer lige BiH, a pripremu samog susreta obilježile su najave kako bi susret mogao biti odgođen, jer je gostujuća ekipa imala ogromne probleme sa koronavirusom.

Susret ipak nije odgođen, ali je Široki Brijeg na stadion Koševo doputovao sa samo 13 igrača, pa je na klupi imao svega dva rezervna igrača. S druge strane, Sarajevo je imalo na raspolaganju većinu najboljih igrača, a izostao je jedino Benjamin Tatar, koji je utakmicu propustio zbog ranije dobijena tri žuta kartona.

Domaćin je nešto ofanzivnije ušao u večerašnji duel, ali nije imao previše šansi u ranoj fazi susreta i gosti sa Pecare adekvatno su branili svoj gol, a povremeno su prijetili sa distance ili iz kontranapada.

Već u prvih pet minuta, Rahmanović i Handžić su se našli u šansama pred golom gostiju, ali nisu uspjeli uputiti udarac, da bi gostujući tim u 13. minuti odigrao obećavajući napad preko Cipetića i Ćorića, ali nije uspio zaprijetiti Vladanu Kovačeviću.

Igrala se 20. minuta kada je Sarajevo imalo prvu veliku šansu na utakmici. Rahmanović je uposlio Velkoskog, ovaj je lažnjakom izbacio Obšivača, ali je potom njegov udarac zaustavio Martin Zlomislić. U 38. minuti, Velkoski je napravio identičan potez i pokušao je ubaciti, ali je izblokiran i lopta je izbačena u korner.

Nakon ovog kornera, Makedonac ubacuje, a mrežu gostiju glavom pogađa Haris Handžić i donosi prednost domaćoj ekipi, koji je nakon toga uspješno kontrolirao igru do poluvremena, a situacija se nije značajnije mijenjala ni u ranoj fazi drugog dijela.

Široki Brijeg je sredinom drugog dijela preuzeo blagu inicijativu, ali nije mogao da se nametne i nedostajalo mu je energije, pogotovo zbog činjenice da praktično i nije mogao praviti izmjene.

Sarajevo je u 68. minuti imalo novu šansu, odnosno pogodilo je mrežu gostiju. Handžić je dodao do Đokanovića koji na praznu mrežu savladava Zlomislića, ali sudac poništava pogodak zbog ofsajd pozicije.

U 75. minuti, odlično raspoloženi Velkoski probija se sa lijeve strane i šutira jako kvalitetno, ali njegov udarac brani Zlomislić. Tri minute kasnije, rezervni igrač Ahmetović je izblokiran nakon dodavanja Rahmanovića, pa je Sarajevo već ušlo u neizvjesnu završnicu, jer je jedan gol na bilo kojoj strani mogao potpuno preokrenuti događanja.

Ipak, u pravom momentu Amar Rahmanović pogađa za 2:0 i tako rješava pitanje pobjednika. Napravio je odličan solo prodor i potom snažnim udarcem savladao nemoćnog Martina Zlomislića. Igrala se 81. minuta.

Do kraja susreta, Sarajevo je bez problema iskontroliralo stvari te je slavilo šesti uzastopni trijumf, kojim je stiglo do brojke od 26 bodova iz deset utakmica. Bordo tim ima pet bodova prednosti u odnosu na Borac od kojeg ima utakmicu manje, te identičnih pet bodova prednosti u odnosu na Željezničar od kojeg ima utakmicu više.

Široki Brijeg je na petom mjestu, sa 17 bodova iz deset utakmica.