Košarkaši Posušja zamalo napravili iznenađenje na domaćem parketu u utakmici kupa BiH protiv Širokog

Ždrijeb nije mazio Posušje te su tako već u prvom kolu dobili najtežeg mogućeg protivnika, deveterostrukog prvaka BiH, ekipu Širokog. Gradska športska dvorana u Posušju bila odlično popunjena, atmosfera je bila prava košarkaška – publika je 40 minuta glasno navijala za “žute” bez vrijeđenja protivnika, a o pobjedniku su na kraju odlučile jedna ili dvije lopte.

Odlično otvaranje utakmice žutih

Ekipa s Pecare nije dobro krenula u prvoj ligi BiH-a pa je nakon 3 uzastopna poraza trener Bilinovac dao ostavku uoči utakmice kupa. Njegov pomoćnik Brekalo doveo je momčad na vrući teren u Posušje i ništa nije prepuštao slučaju iako u susret ulaze kao izraziti favoriti. Široki počinje s najjačom postavom predvođeni Amerikancem Brownom u želji da što ranije riješi utakmicu i mirno je privede kraju. Rasterećeni domaćin igra bez rezultatskog imperativa i kao takav na opće iznenađenje odlično otvara utakmicu i drži prednost cijelu prvu četvrtinu. Gosti poenima 212 cm visokog bivšeg igrača Zadra Đuguma drže priključak i nedozvoljavaju domaćinu da se odlijepi.

U drugoj četvrti nastavak odlične igre domaćih, Ramljak i Leko zabijaju sa svih pozicija, a cijela momčad je odlična u obrani i ne dozvoljava fizički moćnijem prvoligašu da napravi razliku. Na poluvrijeme se odlazi izjednačenim rezultatom 35:35 uz 13 poena Ante Leke.

Prednost Širokog i preokret domaćina

U trećoj četvrtini prava slika Širokog. Agresivna obrana po cijelom terenu i brzi kontranapadi lome umornog domaćina. Posušje nema širinu kao Široki, igrači su pomalo umorni i Široki odlazi na najvećih +14. Činilo se da je kraj, ali žuti nisu gubili nadu. Kreće uragan Posušja pri rezultatu 60:69 za goste. U dvije minute, prvo koševima Jukića, njegovom tricom, zatim tricom Ante Begića i naposljetku trojkom Ante Ramljaka žuti okreću utakmicu, 71:69!

Dvorana je proključala, favorizirani gost je “na konopcima” i u zadnje dvije minute se ulazi izjednačeno. Gosti slobodnim bacanjima preuzimaju vodstvo (sinoć su im sudci dodjelili čak 30! (duplo više nego Posušju)). Leko ponovno poravnava rezultat, ali više od toga nije moglo. Zadnje minute utakmice loptu u svoje ruke uzima Jan Močnik, igrač sa iskustvom igranja najjačeg europskog klubskog natjecanja, Eurolige. Slovenac veže 5 poena za redom, a Posušje promašuje šuteve za tri, i slobodna bacanja i gosti izlaze iz utakmice kao pobjednici.

Pobjeda košarke

Dobro ispunjene tribine su imale u čemu uživati, a tribine su napustili zadovoljni i pljeskom su ispratili domaće momke. Žuti su po tko zna koji put ostavili srce na terenu i ispunili srca ljubitelja posuškog sporta, naročito košarke.

U fantastičnoj košarkaškoj atmosferi najviše je pokazao Ante Leko postigavši 24 poena. Ante Ramljak dodao je 20, a Ante Begić 15 koševa i 10 skokova. Kod pobjednika, najbolji je bio Jan Močnik sa 16 koševa.

Već u subotu košarkaše Posušja čeka sljedeći težak ispit. U reprizi prošlogodišnjeg finala, KK Čapljina gostuje u Posušju. Utakmica koja se igra s početkom u 19:00 sati je i humanitarnog karaktera. Sav prihod od ulaznica koje će biti po cijeni od 5 km će ići za šestogodišnjeg Petra Pavkovića koji boluje od zloćudnog tumora.

“Dođite u što većem broju i dajmo podršku kako našim košarkašima tako i bolesnom Petru. Svi na tribine! Ajmo žuti!” – poručuju iz kluba.