KO JE JAČI, TAJ KAČI!: Večernji i Dnevni list očito ne prate iste ankete o podršci Draganu Čoviću!

Koliko stoji ili, da pitamo po naški, koliko ono košta 30 sekundi reklame za vrijeme prijenosa Super bowla? Pet, šest, deset milijuna dolara? Najskuplja reklama za vrijeme najgledanijeg pojedinačnog sportskog događaja u SAD-u. Ne može to svatko platiti. Samo najveći brandovi uopće dolaze u obzir kada se sjeda za pregovarački stol sa komercijalnom televizijom CBS ili nekom drugom koja ima pravo na prijenos, ovisi tko dođe na red koje godine. A koliko televizije plaćaju to pravo na prijenos? Uh!! Radi se o preko milijardu dolara. Godišnje.

Nije sportski događaj godine u SAD-u jedini oko kojeg se bore velike tvrtke da za vrijeme prikazivanja na televiziji imaju svoju reklamu. Popularni sadržaji poput humorističnih i dramskih serija su također poželjni i nije bitno koliko Amerikanaca za vrijeme reklama ode na toalet ili po kokice i pivo, svi veliki žele imati svoju reklamu kada su na televiziji najgledanije emisije.

Glavni glumci najpopularnijih serija, s druge strane, po epizodi nekada dobivaju iznose sa šest znamenki. Treba to platiti. Zato su reklame skupe i zato ih ima sve više. Nekada su dramske serije na komercijalnim televizijama trajale po 45 minuta a humoristične 25 minuta. Od jedne do druge bili su razmaci od jednog sata i pola sata. Dakle, unutar jednoga sata gledatelji su gledali 45 minuta serije i 15 minuta reklama, odnosno, u pola sata je bilo 25 minuta serije i 5 minuta reklama. Danas većina dramskih serija traje 40 minuta a neke humoristične tek po 18 ili 19 minuta da bi se dalo više prostora reklamama unutar jednoga ili pola sata, da bi televizije više zaradile.

Nije nam poznato koliko su plaćeni glumci na domaćim prostorima i televizijama ali vidimo na kraju svake epizode neke domaće serije reklame za razne proizvode. Generalne, glavne, zlatne i ostale sponzore. Naši glumci u većini slučajeva moraju raditi više projekata odjednom i dugo bez prestanka i odlaska na odmor da bi priuštili malo luksuzniji komfor. Luksuzniji od prosjeka a ne od Rade Šerbedžije.

Zato naše političke stranke imaju reklame za koje ne plaćaju ništa. Dovoljno je da imaju urednika u nekom mediju koji je član neke stranke, ili je simpatizer a nije učlanjen jer profesionalno ne smije biti. Ili u nekim slučajevima jednostavno politički moćnici posjeduju medij pa nama čitateljima, slušateljima i tako dalje, njihovo reklamiranje u tom mediju dođe kao nešto sasvim normalno.

Dvije trećine anketiranih Hrvata podržava Dragana Čovića u predstojećoj utrci za člana Predsjedništva, devet posto Dianu Zelenika. Ostali nemaju podršku nego, rekli bi u šali, obitelji i najuže rodbine. Tako tvrdi s naslova Večernji list koji prenosi istraživanje Centra za politološka istraživanja Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.Je li to, kojim slučajem, objavljeno i u Dnevnom listu?

Sveučilište u Mostaru zaslužuje i šire poštovanje od onoga svojih bivših studenata koji su na njemu diplomirali. Rektor Zoran Tomić također jer se radi o iznimno sposobnoj osobi i oni kojima je bio profesor bi stvarno trebali reći da je, barem dvije tisućitih godina, bio inteligentan, pristupačan, kolega. Centar za politološka istraživanja također ima poštovanje. Ali…

Tomić je HDZ-ov nekadašnji poznati spin doktor te nije isključeno da i danas svojem osobnom prijatelju Draganu Čoviću prišapne koji savjet pred buduću izbornu kampanju. Večernji list je otvoreni navijač HDZ-a BiH a u njemu smo mogli i vidjeti fotografiju spomenutog dvojca na ručku negdje na obalama Trebižata. Naslovnica večernjaka koja vrišti dvije trećine potpore Draganu Čoviću je reklama. I to je sve dopušteno. Dozvoljeno je prijateljevati s kim god hoćete. U demokratskom svijetu nije rijetkost da mediji ističu koju političku opciju podržavaju. A narod, ljudi, pa čak i novinari, imaju pravo na mišljenje.

Nama koji želimo biti neutralni promatrači rezultata anketa, jedino bi moglo postati nejasno kako u različitim medijima na uvid dobijemo različite rezultate tih anketa. Ili se ciljano anketiraju anketirani, ili se rezultati anketa lažiraju. Ili sve zajedno nije ni bitno jer većina ljudi neće ni izići na izbore pa radije okrenu na stranicu u novinama gdje susudoku i križaljka.

Mediji naravno prodaju vlastiti prostor za reklamiranje. To je stvar dogovora, ponude i potražnje. No, u ovo vrijeme do izbora, besplatne reklame i bilten sadržaji će prevladati u odnosu na ostale vijesti i jednako praćenje drugih političkih opcija koje „taj i taj“ medij ne podržava.

Marko Čuljak / Dnevno.ba