Kako prepoznati ekološki uzgojene jabuke?

Jabuke su nam na raspolaganju u gotovo svako doba godine, iako je njihova sezona u jesen, odnosno tijekom rujna i listopada. Crvene, zelene, kiselkaste, slatke, samostalno ili u slasticama – izbor je na vama.

Jabuka je poznata kao kraljica voća što ne čudi s obzirom na izniman nutritivni sastav tih ukusnih plodova. Jabuke, naime, sadrže jako malo zasićenih masti, kolestrola i natrija, a odličan su izvor dijetalnih vlakana i vitamina C.

Razloga zašto biste svaki dan trebali pojesti barem jednu jabuku postoji mnogo, a mi vam otkrivamo neke od njih:

Snižavaju razinu kolesterola. Jedna jabuka srednje veličine sadrži oko 4 grama vlakana. Najznačajniji je pektin koji snižava razinu lošeg (LDL) kolesterola na način da potiče tijelo da ga iskoristi umjesto da ga pohrani.

Održava vas sitima. Jedna jabuka srednje veličine sadrži oko 95 kalorija, a vlakna će vas duže držati sitima. Probavnom sustavu treba više vremena da razgradi vlakna, zbog čega je jabuka odličan izbor.

Jača imunitet. Dobar su izvor vitamina C. U jednoj jabuci ćete pronaći oko 8 miligrama vitamina C, što čini 14% preporučene dnevne doze.

Sprječava dijabetes. Znanstvenici su ustanovili da osobe, koje svakodnevno jedu jabuke, imaju znatno manji rizik od nastanka dijabetesa tipa 2.

Štite mozak. Jabuke mogu poboljšati vaše pamćenje i smanjiti rizik od nastanka Alzheimerove bolesti. Jabuke su odličan izvor antioksidansa koji smanjuju razinu slobodnih radikala u tijelu te na taj način štite od raznih bolesti.

Kako odabrati jabuke?

Koliko vam se puta dogodilo da kupite naizgled savršene plodove, a kada dođete kući shvatite da su truli ili pak bezukusni? Kako vam se to ne bi ponovno dogodilo obratite pozornost na sljedeće kriterije:

Čvrstoća – savršena jabuka na dodir treba biti čvrsta nakon što ju nježno pritisnete. Ako je jabuka meka, promjeni boju na dodir ili dio koji ste pritisnuli ostane uvučen, nemojte ju kupiti.

Izgled – određene nepravilnosti na jabukama, poput mrljica, sasvim su prirodne. Međutim, nepravilnosti nalik modricama ili znakovi truljenja očit su znak da jabuka nije svježa.

Miris – svježa, kvalitetna jabuka ima blag i ugodan miris koji poziva na to da ju zagrizete. Intenzitet mirisa razlikuje se od sorte do sorte.

Sorta – postoje različite sorte jabuka, stoga nije na odmet proučiti njihove karakteristike kako biste bili sigurni da ste odabrali vrstu koja će vam se najviše svidjeti. Pripremili smo vam mali šalabahter kroz sorte jabuka.

Sorte jabuka

Plod Florina sorte je skoro potpuno tamnocrvene boje s karakterističnim bijelim maškom po plodu. Meso voća je žuto-bijelo, tvrdo i hrskavo, dok je okus slatkast zahvaljujući idealnom omjeru šećera i kiselina.

Volite li više kiselkaste jabuke onda odaberite sortu Topaz čije će vas čvrsto, ugodno kiselkasto meso oduševiti svojom aromom i neodoljivo podsjetiti na stare sorte koje smo jeli u djetinjstvu. Prepoznat ćete ju po zeleno-žutoj kožici koja je prekrivena narančasto-crvenim prugicama.

Potpuno žuta površina ploda, koja kada je prezrela dobiva karakteristično rumenilo, pripada sorti Sirius. Ova će sorta oduševiti sve sladokusce zbog svog hrskavog, vrlo sočnog mesa aromatičnog okusa kojeg odlikuje idealan omjer slatkog i kiselog.

Ljubitelji umjereno kiselog okusa uživat će u vrlo sočnoj, aromatičnoj sorti Merkur koju će prepoznati po žutoj boji kožice, djelomično prekrivenoj tamnocrvenom bojom.

CentarZdravlja.hr