DžABA KREČI: Čović definitivno neće dobiti treći entitet i to je stav Međunarodne zajednice i EU!

Doris Pack, jedna od najpoznatijih njemačkih političarki današnjice, bivša zastupnica u Europskom parlamentu, a danas direktorica Instituta Robert Schuman i predsjednica Zaklade za njemačko-francusku suradnju, sudjelujući na predavanju za bh. žene-političarke u Mostaru, nije imala previše lijepih riječi za političare u BiH. Ne vidi problem u uređenju jedne države s dva entiteta, ali vidi ga u preskupoj i kompliciranoj Federaciji za koju su najbolje rješenje jačanje općina, izvješćuje Republika.

Predavanje ‘Izborna kampanja kandidatkinja’ i ‘EU integracije’ održano je u organizaciji njemačke Zaklade Konrad Adenauer u BiH i okupila je političarke iz Hercegovine.

Ova njemačka političarka sa skoro pedesetogodišnjom karijerom, komentirala je aktualna zbivanja u BiH, europski put BiH, ali i najnovija kretanja oko izmjena Izbornog zakona BiH te je bila vrlo kritična prema vodećim nacionalnim strankama u BiH.

“Uvijek kada dođem ovdje mogu kazati isto, a to je da se ništa nije promijenilo, kako u Mostaru tako i u BiH. Nema dogovora oko Izbornog zakona koji se odnosi za Mostar, a sada i na razini Federacije imamo isti problem. Taj je zakon u suštini demokratski zakon, što je rekla i Venecijanska komisija, ali evo dogodilo se nešto čega su se neki pribojavali, a neki se nadali. Jako mi je žao da je došlo do ponovnog odbijanja jednog takvog zakona jer u tom odbijanju se ne može govoriti o bilo kakvom nacionalnom interesu, ovdje se očito radi o stranačkom interesu jedne stranke”, kritična je Pack.

Ova političarka članica je CDU-a (Christian Democratic Union – CDU, demokršćani) iz koje potiče i njemačka kancelarka Angela Merkel.

Ona je, tijekom predavanja, nadalje kazala: “Moram podsjetiti i na riječi predsjednika EPP-a, čija smo također članica, gospodina Joseph Daula koji je rekao da ne bi želio da se izmjena izbornog zakona ne usvoji. (Članice EPP-a su, primjerice, i HDZ BiH, HDZ 1990, SDA, PDP i SDS, op.au.) Rekao je da se radi o europskom zakonu, a da njegovo nedonošenje služi samo jednoj stranci. Nacionalni političari koriste tri nacionalnosti za svoj interes i produbljuju međunacionalne netrpeljivosti. Danas je gore nego ’95. Oni zloupotrebljavaju religiju i nacionalnu pripadnost i to je radio i Milošević. Iz tog razloga ova zemlja ne može naprijed. Ako vidimo da u parlamentu nije donesen izborni zakon, pitam se kako Hrvati koji žive u županijama gdje nisu većina, mogu istrpjeti da ne mogu biti izabrani. To je suludo. Kako to Hrvati mogu istrpjeti? Isto tako, vidimo da se u BiH može kazati da vam se nacionalni interesi krše, a da istodobno to ne obrazložite”

Inzko je skupo plaćen i ne čini ništa

Odgovarajući na pitanje zašto se OHR u BiH više ne uključi u poboljšanje političkog ozračja u BiH, Pack je kazala:

“Ovaj visoki predstavnik ispostavljen je isključivo da nadzire implementaciju Datonskog sporazuma i njegov zadatak je da približi tri posvađana naroda. Mi iz EU-a s tim nemamo ništa jer on svoju odgovornost ima prema PIC-u (Vijeće za implementaciju mira), gdje su i, primjerice, Rusi. On ima mogućnosti upotrijebiti sredstva koja nemaju nikakve veze sa demokracijom, naravno, ukoliko se za to ukaže prijeka potreba. On (dužnost visokog predstavnika) je u BiH napočetku imao svoj cilj, poput uklanjanja zločinaca i kriminalaca s izbornih lista, ali danas je to vrijeme prošlo, ali ipak ima mogućnost da “upliva”. Po pitanju izbornog zakona iz njegovih usta nisam čula ništa. Jasno je da PIC trenutno neće ništa učiniti jer tu se miješaju razni interesi, ponavljam da je tu članica i Rusija, a sve odluke u PIC-u moraju se donostiti jednoglasno. Visoki predstavnik bi mogao utjecati ali ne želi jer neće dobiti jednoglasnu podršku PIC-a.

Ne zaboravimo da se radi o osobi koja je vrlo skupo plaćena i koja sa sobom također ima skupu administraciju. Već prije sam pisala da Visoki predstavnik mora povući mandat iz BiH i zbog toga sam imala velike probleme, ali postoje i one stranke koje žele da on ostane”.

“Čović definitivno neće dobiti treći entitet”

Pack problem vidi i u Daytonskom sporazumu koji je zacementirao komplicirano funkcioniranje BiH.

“Čović želi treći entitet i definitivno ga neće dobiti i to je stav Međunarodne zajednice i EU-a, ali isto tko je definitivno da je Federacija komplicirana i preskupa. Nije problem u dva entiteta – zašto bi to bio problem, pa mi u Njemačkoj ih imamo 16 (16 saveznih pokrajina). Zašto ne biste moć županija prenijeli na ojačavanje općina? Zbog mojih stajališta neki Hrvati su mi rekli da sam protiv Hrvata, ali što je u tome loše da ojačate općine. Uostalom, glasovi dolaze iz općina, zar ne?”, ocjenjuje ona.

“Političari privatno pijuckaju, a javno zastupaju tzv. nacionalne interese”

Govoreći o očekivanjima s ovogodišnjih, listopadskih izbora, Pack je imala vrlo zanimljiv komentar: “Svima je poznato da su političari, kada se privatno sretnu, vrlo veseli jedni s drugima, lupkaju se po ramenima, pijuckaju zajedno, a onda u javnosti zastupaju tzv. nacionalne interese. Oni ne zastupaju nikakve nacionalne interese. Dapače, tu se radi isključivo o partikularnim osobnim interesima, dok istodobno toliko mladih ljudi napušta BiH, napuštaju svoje obitelji i zemlju u kojoj su rođeni i koju vole. Mladi u BiH moraju imati mogućnost da ovdje primijene ono što su naučili, žive od svog rada, osnuju svoje obitelji i da sebi i svojoj djeci osiguraju budućnost i političari imaju tu odgovornost da osiguraju njihovu budućnost u domovini”.

Ona se ipak nada da će bh. građani na na listopadskim izborima u BiH odabrati one političare koji im vjerodostojno mogu kazati da će ih uvesti u Europsku uniju.

”Zapadni Balkan pripada Europskoj uniji. Ukoliko se ispune uvjeti za članstvo i ukoliko to zemlje zapadnog Balkana žele, one će postati članice”, zaključila je ona.

Republikainfo.com