U kinodvorani Posušje održana javna tribina na temu zdrave prehrane i tjelovježbe

Posušje Vijesti ZHŽ Zdravlje

gfgmtzpos07042015
POSUŠJE – Na Dan zdravlja, 7. travnja 2015. godine, održana je javna tribina na temu zdrave prehrane i tjelovježbe kao svojevrsna uvertira predstojećoj rekreativnoj utrci, planiranoj 11. travnja 2015. godine s početkom u 10,00 sati u organizaciji gimnazije i Srednje strukovne škole Posušje.

Tribina je bila poučna za sve prisutne te motivirajuća za one sklone ležernom načinu života da se konačno pokrenu, započnu s rekreativnim bavljenjem nekim od sportova te mijenjaju svoje prehrambene navike ukoliko u njihovoj prehrani prevladava brza i nezdrava hrana.

Program je vodio učenik Ivan Begić iz 4.c. Na početku su tri učenice Iva Lončar, 4.d, Lucija Begić, 3.d i Filipa Kovač, 3.g (PTT struka) govorile o svom sportskom putu i uspjesima, prehrani sportaša i dobrobitima koje pruža bavljenje sportom. Nakon toga su se sa stručnog stajališta publici obratili profesori Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti s Odsjeka za fizičku kulturu Zoran Čuljak i Mile Ćavar.

Prof. dr. sc. Zoran Čuljak se osvrnuo na važnost tjelesne aktivnosti kod adolescenata. U tom „razoblju bura i oluja“, kada se intenzivno izgrađuje identitet mlade osobe, briga o zdravlju igra važnu ulogu, a tjelesna aktivnost donosi osim zdravstvenih i psihološke, društvene, ekonomske i ekološke dobrobiti. Na žalost, suvremeni način života pridonio je neaktivnom načinu života, što pokazuju i studije WHO-a (Svjetske zdravstvene organizacije) – 60% ljudi nije dovoljno tjelesno aktivno. To je važan podatak ako uzmemo u obzir da tjelesna neaktivnost zauzima 4. mjesto među faktorima rizika ukupne smrtnosti. Jedino onaj tko ima pozitivan stav o potrebi redovite tjelovježbe bit će u potpunosti izgrađena osoba – poruka je profesora Čuljka. Na ovo izlaganje se nadovezao prof. dr. sc. Mile Ćavar te govorio o posljedicama današnje nezdrave prehrane kod novih generacija adolescenata. Zbog konzumiranja velike količine šećera učestalost bolesti kao što su dijabetes tipa II i gojaznost je povećana. Savjetovao je mlade da paze na kvalitetu hrane, da ne preskaču doručak kao najvažniji obrok i da konzumiraju više povrća i žitarica koji sadržavaju zdrave ugljikohidrate. Najučinkovitiji način tehnologije za smanjenje masnog tkiva je vježbanje u kombinaciji s reguliranjem prehrane. Profesor Ćavar se osvrnuo i na važnost nastave TZK, koja bi trebala biti motivacijska s ciljem stvaranja navike kod učenika za dugoročnim redovitim vježbanjem. Dr. Dragan Rezo, specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije, je sa stajališta liječnika na zanimljiv način dao svoje viđenje ove problematike. Govorio je o definiciji zdravlja, najčešćim uzrocima umiranja (krvožilne bolesti, karcinom…), o bolestima koje su u porastu kao što je depresija, dijabetes (285 milijuna oboljelih u svijetu, a u našoj županiji 607 osoba prima inzulin), o problemu stresa… Upozorio je još jednom na važnost brige o zdravoj prehrani, o važnosti tjelesne aktivnosti i redovitog sistematskog pregleda. Svoje izlaganje je zaključio sa sljedećom rečenicom: „Vježbanje može zamijeniti svaki lijek, nijedan lijek ne može zamijeniti vježbanje!“.

Uslijedilo je nekoliko pitanja iz publike na koja su stručnjaci odgovorili.

Izvor vijesti: Gfgm-posusje.com

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *