REAKCIJE NAKON UHIĆENJA: “To nije bio nikakav zatvor, nego klasični koncentracijski logor!”

Crna kronika Ljubuški
Mirzo Ćemalović sa drugim logorašima na proljeće 1994. godine, po puštanju iz logora HVO-a (slika sa zida prostorija Udruženja logoraša Mostar)
Mirzo Ćemalović sa drugim logorašima na proljeće 1994. godine, po puštanju iz logora HVO-a (slika sa zida prostorija Udruženja logoraša Mostar)

SARAJEVO / MOSTAR – Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu – SIPA – jučer su, po naredbi Tužiteljstva BiH, uhitili osam osoba, koji se sumnjiče za ratne zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima, pretežno bošnjačke nacionalnosti, u Vojno-istražnom zatvoru Ljubuški.

U prvim reakcijama za “Radio Slobodna Evropa” (RSE), neki od bivši zatočenika Vojno-istražnog zatvora Ljubuški, kažu da to nije bio nikakav zatvor, nego klasični koncentracijski logor.

Iz Tužiteljstva BiH je priopćeno da su su lišeni slobode osumnjičeni Kraljević Ivan, zv. „Ivica“, Jelčić Mate, zvani “Pukovnik“ i „Žuti“, Skender Slavko, zvani „Brada“, Odak Stojan, zvani „Stole“, Matić Nedjeljko, zvani „Nedo“, Bebek Vice, zvani „Vicko“, Radišić Vinko, zvani „Vinča“, te Miloš Dragan.

Osumnjičeni su da su kao zapovjednici i pripadnici HVO-a, Vojne policije i stražari, počinili krivično djelo zločina protiv čovječnosti i ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika.

Glasnogovornik Tužiteljstva BiH, Boris Grubešić kaže da su navedene osobe osumnjičeni za ratne zločine počinjene u Vojno-istražnom zatvoru Ljubuški i drugim lokacijama, u periodu od travnja 1993. do ožujka 1994. godine.

“Prema prikupljenim dokazima, u objektu VIZ Ljubuški, bilo je zatvoreno oko 200 osoba bošnjačke nacionalnosti. Zatočenici su u navedenom periodu odvođeni i dovođeni u druge zatvore i logore na području Hercegovine, tako da je kroz zatočenje u objektu VIZ prošao veliki broj osoba, među kojima je bilo i žena i malodobnih osoba”, rekao je Grubešić za “RSE”.

Grubešić dodaje da su zatočenici držani u neljudskim uvjetima, mučeni, pljačkani, premlaćivani i zlostavljani na izuzetno ponižavajuće načine.

Mirzo Ćemalović u prostorijama Udruženja logoraša Mostara (arhivska fotografija)
Mirzo Ćemalović u prostorijama Udruženja logoraša Mostara (arhivska fotografija)

Bivši zatočenik Mirzo Ćemalović, kaže da je u logoru u Ljubuškom – odnosno zgradi predratne otkupne stanice – bio, na primjer, jedan WC na 300 zatvorenika. Ćemalović kaže da su zatočenici odvođeni i na prisilni rad, te su tako odvođeni i na liniju razdvajanja na području Stoca.

“Mi smo tu služili kao radna snaga. Pojedini su dobijali i degenek. Nas su vodili na rad, na Hrgud nas vodili i kroz Čapljinu dobijali kamenice u glavu na kamionu i vodili su nas čak da im okopajemo i duhan, jer sam to osbno ja radio”, rekao je Ćemalović za “RSE”.

Predsjednik Udruženja logoraša Mostara, Safet Nožić kaže da osjeća olakšanje, jer pravna država pokušava nešto da uradi u vezi sa zločinima počinjenim u Hercegovini.

Safet Nožić (arhivska fotografija)
Safet Nožić (arhivska fotografija)

“Dakle, ja sam u osnovi i u principu da svaki čovjek, koji je učinio bilo kakvo djelo zločina, da odgovara individualno, da se jednom skine hipoteka, ‘to je učinio narod, ovaj ili onaj'”, rekao je Nožić.

Starmo.ba

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *