Ako ste ikad ostali bez mobitela onda znate da je onaj inicijalni osjećaj nakon spoznaje grozan. Međutim, Android OS u sebi ima ugrađene mehanizme baš za ovakve situacije, te smo odlučili napraviti mali tutorial s kojime vam možemo pokazati da je lociranje mobitela vrlo jednostavno.

Uz to što na Trgovini Play možete pronaći brojne 3rd party aplikacije koje su specijalizirane za pronalazak ukradenih i izgubljenih mobitela (o tome nešto kasnije), Android OS nudi i svoje rješenje. Sve što vam treba je verzija operacijskog sustava 2.2 ili novije te pristup Google korisničkom računu. Android OS u sebi nosi ugrađenu sigurnosnu značajku naziva Upravitelj Android uređaja (ADM), a ona vam omogućuje udaljeni pristup mobitelu s računala, te njegovo zaključavanje ili brisanje sadržaja. Sve što trebate učiniti je omogućiti ovu značajku unutar postavki, ako već niste:

  1. Otvorite Postavke
  2. Odaberite Sigurnost
  3. Odaberite Administratori uređaja
  4. Omogućite Upravitelj Android uređaja
  5. Aktivirajte ga

kako locirati mobitel

Nakon što ste aktivirali administratora uređaja, pratite poveznicu kako bi otvorili Device Manager u internet pregledniku. Klikom na ikonicu GPS-a u gornjem desnom kutu dijaloga locirate svoj Android uređaj te se lokacija prikazuje na mapi. Lociranje je vrlo precizno (2 metra tolerancije) ukoliko se obavlja putem GPS-a, ali ako su GPS i “pristup lokaciji” isključeni u postavkama onda se obavlja na temelju Wi-Fi-a ili mobilnih podataka, što zna biti vrlo neprecizno (tolerancija varira od 25 metara do čak 2 kilometra – testirano više puta!)

U istom dijalogu na dnu možete vidjeti “Ring” te “Lock” i “Erase”. Funkcija “Ring” je zgodna ukoliko ste mobitel zametnuli u kući (ili ako želite izludjeti lopova). Naime, pritiskom na Ring vaš mobitel zvoni 5 minuta maksimalnom glasnoćom, a zvonjavu je moguće prekinuti jedino pritiskom na power tipku. S druge strane, funkcija “Lock” zaključava vaš mobitel s novim PIN-om dok je “Erase” malo radikalniji te trajno briše sve podatke s njega. Jedini nedostatak Upravitelja je što, kako bi funkcionirao, mobitel mora biti upaljen i spojen na internet, a poželjno je i da ima uključen GPS. Prednost je što vam daje osnovne kontrole nad mobitelom, lociranje je moguće i bez aktivacije ADM-a u postavkama mobitela,  a Device Manageru možete pristupiti s bilo kojeg računala.

KAKO LOCIRATI MOBITEL PUTEM APLIKACIJA

Postoje brojne aplikacije koje vam mogu pomoći u potrazi za izgubljenim mboitelom, a ovo su neke od najboljih:

1. Where’s My Droid

Where’s My Droid je čistokrvna find my phone aplikacija koja nudi slične funkcije ADM-u, ali također ima i Pro verziju u kojoj je moguće preuzeti kontrolu nad kamerom ili zaključati mobitel.

2. Plan B

Ukoliko na mobitelu nemate instaliranu niti jednu aplikaciju za traženje, a niste omogućili niti ADM, Plan B može biti pravi spasitelj. Naime, on za lociranje vašeg uređaja koristi GSM odašiljače i GPS. Ukoliko s drugog mobitela na svoj pošaljete SMS “location”, obavijesti o lokaciji stiže vam na mail.

3. Android Lost

Ukoliko ste sadističke prirode, Android Lost vam može pomoći da lopova kvalitetno izmučite. Iako se radi o besplatnoj aplikaciji, pomoću nje možete gasiti i paliti GPS i Wi-Fi ukradenog uređaja, upaliti alarm zajedno s bljeskanjem zaslona, pobrisati podatke sa SD kartice te dobiti ispis posljednjih poziva. Povrh svega, možete preuzeti kontrolu nad prednjom i stražnjom kamerom (i potencijalno uslikati lopova) te dobiti obavijest ukoliko dođe do promjene SIM kartice.

KAKO PRONAĆI IZGUBLJENI MOBITEL PUTEM POLICIJE

Nažalost, određeni broj lopova je često vrlo dobro upoznat sa svime navedenim u ovome članku. Ako nemate sreće i vaš mobitel ukrade netko tko se “kuži”, aplikacije vam neće biti od puno koristi pa vam jedino preostaje prijaviti krađu policiji ili pružatelju mobilne usluge. Najpametnije što odmah pri kupnji uređaja možete napraviti jest:

  • Kupiti uređaj čija je tržišna vrijednost iznad 300 KM i zadržati račun
  • Zapisati IMEI uređaja

Prva stavka je bitna zato što se vašoj lokalnoj policijskoj postaji najčešće ne isplati baviti s krađama mobitela ili drugih predmeta koji su jeftiniji od 300 KM, tako da je pri kupnji najbolje odabrati uređaj koji je jednake ili veće cijene. U nekim slučajevima se jeftiniji uređaji i pronađu, no u puno većem broju slučajeva se lopov lakše otkrije kada je skuplji uređaj u pitanju. Druga stavka, IMEI broj, je bitna zato što se njihov interni softver za pronalazak ukradenog mobitela oslanja upravo na taj podatak. Stoga, obavezno ga zapišite i spremite na sigurno  za svaki slučaj.

Droid.hr