Dana 14.12.2016. godine, s početkom u 15 sati održan je sastanak predstavnika Vlade ŽZH i predstavnika Sindikata djelatnika MUP-a ŽZH.

Ispred Vlade su sudjelovali: premijer Zdenko Ćosić, ministar financija Toni Kraljević i ministar MUP-a Zdravko Boras.

Ispred MUP-a: Željko Naletilić, Željko Jukić i Ana Smoljan.

Ispred Sindikata: Vjekoslav Markota, Stanko Knezović, Željko Kolobarić i Vjekoslav Penava.

Sastanak je otvorio ministar MUP-a Zdravko Boras uvodnim izlaganjem kako je iznenađen prosvjedom, iznenađen govorima na prosvjedu i istupanjima u medijma. Ističe kako je Sindikat izišao iz nekakvih okvira stavom da je vršen utjecaj na članove sindikata, osvrtanje na slučaj Soldo i nedostatku opreme pri radu što nije točno.

U Vladi iznenađeni

Nakon kraćeg uvoda dao je riječ premijeru Zdenku Ćosiću koji ističe također iznenađenje ovim prošlim prosvjedom, ultimativnim stavom bez mogućnosti dogovora, korištenjem javnosti na jednu stranu, jer smo mi jedno tijelo, na jednoj strani, da javna percepepcija bude što povoljnija i da je to zajednički interes, te da je potrebito uspostaviti jednu komunikaciju bez javnih pritisaka, a o svemu treba razgovarati kako bi se našlo povoljno rješenje.

Nakon toga dana je riječ predsjedniku sindikata Vjekoslavu Markoti koji također ističe iznenađenje inzenađenjem predstavnika Vlade. Istakao je kako su mandati sindikalnih predstavnika otpočeli u bliskom vremenu s našim novim Ministrom, koji je u početku imao jednu retorku koja se okrenula od mjeseca lipnja 2016. Istakao je kako su članovi sindikata imali punu vjeru i nadu u novog ministra koji je u prijašnjem vremenu upravo bio zaposlenik MUP-a te da je imao i trebao imati osjećaj za ovu specifičnu službu. Tako je i bilo jedno vrijeme dok nije došao obračun koeficijenata upravo od MUP-a.

Nadalje, nastavlja osvrtom na premijera koji je navodno iznenađen jer je upravo on više puta vodio pregovore i razgovore s bivšim nositeljima sindikalnih funkcija i jer je premijer već drugi mandat, a zahtjevi sindikata su postavljeni 2011. godine.

Nakon toga se Markota osvrnuo na dopis Vlade iz 2013. godine u kojem se navodi “Vlada je zadužila Ministarstvi rada i socijalne skrbi ŽZH da skupa s Ministarstvom financija ŽZH i Ministarstvom unutarnjih poslova ŽZH izrade prijedlog novog Kolektivnog ugovora vezano za djelatnike MUP-a ŽZH te bi isti trebao biti uskoro predložen Vladi” dopis od 15.10.2013. godine (akt broj 01-829-2/13-65) i nastavio s pitanjem kada to zaposlenici MUP-a trebaju čekati izradu tog kolektivnog ugovora, odnosno prvog zahtjeva, navodeći kako sindikate baš čudi začuđenost predstavnika Vlade.

Nakon mjeseca lipnja, nastavio je Markota, Ministarstvo financija nije odgovorilo adekvatno na njihov akt, nakon toga MUP, potom Vlada te je nekakav stav od strane Sindikata postavljen tek 24.10.2016. godine i bilo je vremena za sastanke i dogovore ukoliko su htjeli, a nisu, pa čak i nakon toga akta jer je tek po isteku 30 i više dana uslijedio prosvjed.

Prosvjetari vještim pregovaranjem izborili povoljniji položaj

Na to se ponovno osvrnuo premijer kako zna za problem zaposlenika MUP-a i postoji intencija da se svim korisnicima ŽZH izjednače koeficijenti, međutim da se ne mogu osvrtati na prošlo vrijeme, a da će se ove stvari ispravljati u budućem vremenu odnosno u pregovorima oko novog Kolektivnog ugovora (KU).

Osvrćući se na nalog iz 2013. godine premijer je kazao kako se taj KU još radi jer nije bio vremenski ograničen. Kada je riječ o prosvjeti, oni su već 2010. godine vještim pregovaranjem došli do ove pozicije, da ima korisnika proračuna s manjom plaćom od djelatnika MUP-a, a isto tako i većom plaćom, odnosno da su prosvjetari sebi izgradili povoljniju poziciju.

Na to je Željko Kolobarić istakao kako zaposlenici MUP-a, odnosno članovi Sindikata ne mogu i ne smiju biti diskriminirani, što je utvrđeno upravo njihovim izračunom i da se svi slaže u (koliko vidi), da je diskriminacija očita i treba je riješiti. Ne treba puno pričati o tome da čistačica u MUP-u prima manju plaću od drugih čistačica u drugim ministarstvima, a također i referenti, viši referenti te samostalni referenti s obzirom na odgovornost i na obujam posla koji upravo oni imaju na pretek. Zar nije diskriminacija – za jedne ima novca, za druge nema, upitao je.

Nastavio je Markota kako definicija diskriminacije upravo to: Postavljanje drugog u povoljniji položaj, a na to je premijer kazao da to nije baš tako. O diskriminaciji se može pričati samo ako je jedan zaposlenik unutar jednog ministarstva postavljen u povoljniji položaj od drugog u istom ministarstvu, pokušao je objasniti Ćosić. Ove se stvari ne bi događale da postoji jedan sindikat unutar ŽZH i da predstavlja sve korisnike proračuna, kazao je Ćosić osvrnuvši se i posao čistačica, kazavši kako se može i o tome razgovarati jer nije isto čistiti iza 200 djece i čistiti iza 40 odraslih ljudi.

Zahtjev neprihvatljiv i neprimjeren

Nastavio je Željko Naletilić čitajući zahtjeve Sindikata i osvrnuo se kako je ovo nemoguće riješiti, odnosno bilo bi protuzakonito, jer postoji zakon o plaćama kojim su određeni osnovica i koeficijenti za svako radno mjesto, nemoguće je uspoređivati određena radna mjesta iz jednog ministarstva s radnim mjestom drugog. Dakle, ove anomalije nije moguće riješiti retroaktivno već samo u budućem pregovaranju oko donošenja novog kolektivnog ugovora. Što se tiče jubilarnih nagrada, to je također nemoguće ispuniti jer su sindikati potpisali stari kolektivni ugovor u kojem stoji “Ako sredstva budu osigurana u proračunu”, dok ta klauzula u KU kod prosvjete ne postoji pa je tako obveza Vlade da im jubilarne nagrade i isplaćuje.

Kolobarić je tražio od Naletilića da objasni ukratko što je želio reći, i kada su oni u MUP-u uzeli olovku, vršeći izračune kojim bi svi skupa krenuli naprijed, a stalno se nazadovalo, na što je Naletilić je kazao kako ispunjenje ovog zahtjeva Vlada ne bi mogla podnijeti financijski i da je ovaj zahtjev po njemu neprihvatljiv i neprimjeren.

Ne se okretati unatrag već budućnosti

Na to se nadovezao ministar Boras, obraćajući se Kolobariću da se ostavi politikanstva i dao riječ ministru Toniju Kraljeviću koji je istakao kako ne zna za naš dopis pa je tražio uvid, a potom istakao kako se jubilarne nagrade ne isplaćuju ni u njegovu Ministarstvu. Prosvjeta je sebi izgradila poziciju koju sindikati MUP-a tek moraju izgraditi u budućem KU.

Kolobarić je na to kazao da se ovdje radi o novom Zakonu o radu, što je premijer potvrdio kazavši kako tek slijedi prilagodba tom novom Zakonu na razini Županije, a isto tako i zakonu o plaćama kojeg tek treba donijeti i da se ne okrećemo unatrag već budućnosti.

Postoji ogroman dug po doprinosima, a i razni drugi probleme po pitanju financija i obveza

Toni Kraljević je naglasio da se djelatnici MUP-a ne mogu rangirati s profesorima koji su visoko školovani i da je to nemoguće usporediti, na što se Markota osvrnuo kako postoji i diskriminacija oko godišnjih odmora, regula je oko toga potpuno besplatna i nitko neće da je riješi, a Kolobarić se osvrnuo kako i u MUP-u ima 160 visoko kvalificiranih zaposlenika te da ih time ne potcjenjuju, na što su svi kazali da nije riječ o potcjenjivanju i da je to pogrešno protumačeno.

Ministar Kraljević je kazao kako je u ovoj godini bio velik izdatak prilikom odlaska u mirovinu većeg broja djelatnika MUP-a, i da su svi doprinosi u 2016. godini uplaćeni za aktivne djelatnike, postoji ogroman dug po doprinosima, istakao je i razne druge probleme po pitanju financija i obveza.

Ćosić: Ova Vlada neće postupati po sudskim rješenjima

Premijer je kazao kako su morali u 2013. godini sniziti plaću iako je Sud donio odluke kako je to protuzakonito te da ova Vlada neće postupati po sudskim rješenjima jer je po tom pitanju ogromna obveza, postupanje po tim sudskim odlukama bi dovelo Županiju u stečaj.

Kolobarić je kazao da se nama cijelog našeg staža odbija iznos od plaće za doprinose, nismo ih dobili na ruke, već su odbijeni, a oni su kazali kako je to samo na papiru, nisu uplaćivani. Kraljević je istakao “Nema ih u MIO/PIO” i da MIO/PIO sam po sebi ne razumije i ne poznaje pojedinačno umirovljenje, međutim oni su se izborili da takva praksa ipak postoji i da nitko ne može blokirati račun Županije osim Porezne uprave.

Na to je Stanko Knezović upitao za gospodina Danu Herceg jer ga on ne poznaje, a Toni je odgovorio kako je to jako stručna osoba u ministarstvu financija koja radi upravo na obračunima plaće, pa je S. Knezović upitao kako to da upravo taj gospodin dostavlja liste od plaća bez potpisa i pečata. Ana Smoljan je na to odgovorila da se obračunske liste tiskaju i rade u MUP-u a ne u ministarstvu financija i da zna za taj problem jer djelatnici koji podižu kredit, banka im ne usvaja ovakvu listu pa dolaze kod nje za ovjeru istih. Ministar Boras je zbog ovog problema sazvao izvanredni sastanak užeg kolegija i to vrlo energično te istakao kako će tema toga sastanka upravo biti liste od plaće.

Nadalje, Knezović je kazao kako njemu nije jasno kako plaća može uvijek biti ista, odnosno razlike 10-15 maraka, a radi se različito, odnosno nekada se radi više noćnih smjena, nekada manje a plaća je uvijek ista. Markota se nadovezao da je kod njega upravo taj problem jer se satnica kod njega kreće u razlici od skoro 2 KM od mjeseca do mjeseca, koliko god radio.

A. Smoljan je na to kazala kako prvi put za to čuje i upitala je li se itko žalio na listu plaće. O tome je nastala polemika i razgovor, ali se prekinulo jer je to tema za buduće sastanke i zahtjeve.

Ministar MUP-a je istakao kako je izvršio ogromne financijske obveze, kupnja novih 15 auta, veza, opreme i slično, da stoji kod svih svojih stavova od prije godinu dana i danas, da se jako zauzimao za svoje djelatnike u Vladi i da će tako nastaviti.

Predstavnici sindikata su zaključili kako od sastanka nisu dobili očekivano pa je sastanak završio u 16:30 sati, ustvrdivši kako je kod predstavnika Vlade ŽZH zauzet stav kako Sindikat nema nikakva drugog posla i da od bijesa, a ne od potrebe, organiziraju prosvjede i štrajk i da su zahtjeve eto tako nekako izvukli iz ničega, pa da imaju šta raditi.

Sindikat

Vjekoslav Markota, Željko Kolobarić i Vjekoslav Penava