REVOLUCIJA: Uz pomoć radioaktivnog otpada izradili bateriju koja traje preko tisuću godina!

Znanstvenici sa sveučilišta Bristol Cabot uspjeli su od radioaktivnog otpada izraditi industrijski dijamant koji može proizvoditi električnu energiju. Oni su uspjeli radioaktivno grafitno kućište nuklearnog goriva dovesti u stanje plina, koji se, izlaganjem visokoj temperaturi i niskom tlaku, pretvara u dijamant.

Kada se tako izrađene dijamante približi radioaktivnom polju oni počinju proizvoditi slabu električnu energiju. Spomenuti su znanstvenici smjestili takvu dijamantnu bateriju u dijamant koji nije radioaktivan i koji upija štetna zračenja. To im je omogućilo generiranje još više energije i takve baterije sada imaju gotovo stopostotnu iskoristivost.

Ujedno, te baterije imaju nevjerojatan vijek trajanja i procjenjuje se kako će biti napola ispražnjene tek 7746. godine! To bi ih moglo učiniti nezaobilaznim u uređajima u kojima nije moguća zamjena baterija ili njihovo punjenje. One bi mogle značajno povećati vrijeme leta zrakoplova i satelita, a medicinski uređaji koji zahtijevaju energiju postali bi puno pouzdaniji.

Osim koristi od baterija, ovaj proces donosi još jedan iznimno značajan benefit – učinkovito rješavanje radioaktivnog otpada. A njega ima u izobilju. Tako je primjerice samo u SAD-u u posljednjih 40 godina zbrinuto preko 84 tisuće tona tog otpada. Čini se kako su znanstvenici pronašli ‘sveti gral’ kada je u pitanju proizvodnja električne energije iz kemijskih izvora, a pritom su doskočili i jednom od većih problema današnjice.

IctBusiness.info