U Posušju je imenovan Savjet za zapošljavanje. Ovo partnersko tijelo čine svi ključni akteri koji mogli doprinijeti smanjenju broja nezaposlenih, od predstavnika vlasti, preko gospodarstvenika do vijeća mladih.

U posljednjih godinu i pol općinu Posušje napustilo je oko 200 obitelji. Za većinu je pronaći posao bila nemoguće misija. No, odlaze i oni koji su radili, ali su bili potplaćeni. Prosječna plaća u ovoj općini ispod je prosjeka u Federaciji.

“Mi ćemo u kontinuitetu i dalje i još snažnije nastaviti stvarati bolji poslovni ambijent – sve ono što je u zoni odgovornosti Općine”, kazao je Ivan Milićević, voditelj Odsjeka za razvoj Općine Posušje.

A pojedinačne odgovornosti bit će definirane u lokalnom akcijskom planu zapošljavanja. Ovo je prvi put da u općini svi partneri rade za njegovoj izradi. Zajedno će i provoditi mjere smanjenja ekonomskih migracija.

“Potrebno je raditi konstantno takve analize – da istražimo koje želje imaju osobe koje završavaju osnovnu školu i isto tako da ispitamo potrebe gospodarstvenika pa onda te želje i potrebe pokušamo maksimalno uskladiti”, ističe Mate Lončar, predsjednik Vijeća mladih FBiH.

Ravnatelj Srednje strukovne škole Posušje Mario Knezović navodi kako bi bilo nužno uključiti gospodarski sektor – da preuzmu rad s djecom u praktičnoj nastavi, a škola može zadovoljiti opći dio.

“Na taj način bi se one struke koje sad nemamo mogle uvesti, a potrebne su na tržištu rada”, pojašnjava on.

U proračunu ZHŽ-a nema novca za praktičnu nastavu. U Posušju su učionice opremljene zahvaljujući donacijama gospodarstvenika. Nema novca ni za programe zapošljavanja. Lokalna zajednica svoj je dio posla već odradila.

FTV