Parku prirode Blidinje za razvoj turizma 110 tisuća eura, a ne 12,5 milijuna

Sredinom listopada u Sarajevu je održana konferencija za novinare povodom uspješnog završetka aktivnosti iz oblasti turizma u Parku prirode Blidinje provedenih u okviru “Prolocal programa” EU koji podržava ekonomski razvoj u BiH. Nakon konferencije za novinare objavljene su informacije da je Parku prirode Blidinje dodijeljeno 12,5 milijuna eura za razvoj turizma, da su ove informacije netočne potvrdili su iz organizacije GIZ kao i ravnatelj J.P. Park prirode Blidinje gosp. Zdravko Kutle koji je poslao priopćenje radi istinitog informiranja javnosti.

Njemačka organizacija GIZ djeluje u 29 zemalja svijeta i pomaže razvoj turizma u tim zemljama, s ciljem povećanja prihoda uz veću ekološku zaštitu sa naglaskom na ekološkim proizvodima sa certifikatom i brendiranjem istih. GIZ je otvorio urede i u Sarajevu i odabrao tri općine u Bosni i Hercegovini među kojima je Posušje i Park prirode Blidinje. Ukupna suma koju je GIZ odobrio za program u BiH za trajanja provedbe programa je 12 500 000 eura u što su uključeni troškovi radne snage (uposlenika) koji su angažirani na projektu u trajanju od dvije godine sa svim troškovima koji su nužni za ostvarenje projekata.

Park prirode Blidinje je kroz program GIZ-a ostvario programe u vrijednosti od cca 110 000 eura. Ta sredstva su korištena za:

– Brendiranje proizvoda koji se proizvode na Blidinju: borovita, blidinjski doručak , mješavina čaja Blidinjskih biljaka i suveniri

– Akcije na rješavanju otpada, postavljanje kontejnera, kanta s plaćenih šest mjeseci, akcija čišćenja dva dana s četiri razreda iz općine Tomislavgrad i Posušje, vrećice za planinare za otpad koji se napravi u toku planinarenja, jumbo plakati o podizanju svijesti stanovništva za otpad

– Registracija i izrada pravilnika turističke organizacije za registrirane iznajmljivače na Blidinju

– Edukativna posjeta Njemačkoj, njihovim parkovima u trajanju od sedam dana ( 12 osoba iz općina koje imaju zemljišta u zaštićenom prostoru – Jablanica, Posušje,Tomislavgrad)

Izvješće o postignutim rezultatima bilo je u Sarajevu, gdje su novinari pogrešno prenijeli poruku da je Park prirode Blidinje dobio 12 500 000 eura za razvoj turizma, što je ukupna suma sredstava za BiH. Kako smo naveli od tog silnog iznosa Blidinje je zaduženo po tenderima koje je proveo GIZ i platio iste cca 110 000 eura. Ovo sve navodimo rad informiranja zainteresiranih za razvoj Blidinja i demantiranja novinarskih netočnih navoda, glasina da je ukupna suma sredstava dodijeljenja Blidinju za razvoj turizma, navedeno je u priopćenju J.P. Parka prirode Blidinje za portal Blidinje.NET.

SirokiBrijeg.info