Nijedna visokoobrazovna ustanova ne može izdati diploma koliko ih oni u Širokom mogu naštancati!

Afera o nezakonitim diplomama ne jenjava, a iz Tužiteljstva BiH nikada nisu odgovorili da li namjeravaju pokretati istragu po službenoj dužnosti na osnovu medijskih pisanja o ovoj problematici. Informacija Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) o saznanjima da se nezakonite diplome izdaju posredstvom nekoliko obrazovnih ustanova iz Širokog Brijega i srednje Bosne, očito, nije bila dovoljna Tužiteljstvu BiH za pokretanje istražnih radnji.

No, to je bilo dovoljno da ekipa Žurnala svojim istraživanjem pokaže kako doći do diplome srednje medicinske škole u Sanskom Mostu i to za samo 17 dana. Istragu o ovom slučaju, upravo na osnovu medijskih pisanja, pokrenulo je Tužiteljstvo Unsko-sanske županije.

Žalbe prevoznika

U informaciji koju je SIPA uputila Tužiteljstvu BiH u novembru prošle godine, u kontekstu nezakonitih diploma, spominje se, između ostalog, i Srednja strukovna škola Centar za obrazovanje Široki Brijeg. Na kriminal koji se već godinama događa “po slovu zakona” uz odobrenje Ministarstva prometa i komunikacija BiH, a u koji je umiješan i ovaj širokobriješki Centar, još od 2010. godine upozoravaju autoprevoznici iz BiH. Naime, stručno osposobljavanje upravitelja prevoza i vozača obavlja se upravo u ovom širokobriješkom Centru i njihova potvrda je uvijet da bi Ministarstvo vozačima i prevoznicima izdalo licencu za obavljanje međunarodnog i međužupanijskog cestovnog prevoza putnika ili tereta.

 

“Još 2010. smo institucijama davali jasne činjenice i podatke o kriminalu koji se događao u Širokom Brijegu za vrijeme Rude Vidovića (bivši državni ministar komunikacija i prometa). Van svake pameti je da niko nikada nije pokrenuo bilo kakav postupak kod takvih malverzacija i kriminala. To nam jasno daje do znanja da, nažalost, to nije stalo tada, nego se nastavlja i danas. Od 2010. pa do danas Centar za obrazovanje Široki Brijeg radi takve vrste diploma, takvo školovanje gdje učenika ili kandidata uvede da je proveo dvije ili tri godine a da se on nije tamo ni pojavio i daju mu diplomu u ruke za određenu svotu novca. Suvišno je o tome govoriti, a to znaju i Tužiteljstvo BiH, kao i sve institucije da se to radi u Širokom Brijegu”, tvrdi Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS-a.

On smatra da danas ne bismo pričali o lažnim diplomama da se reagiralo još 2010, kada su uzete desetine milijuna maraka od prevoznika iz naše zemlje.

– Da su to shvatili tada ozbiljno i da su ukrotili i zaustavili gospodina Rudu Vidovića i Igora Pejića (i danas aktualni tajnik Ministarstva, op. a), ovo se danas ne bi događalo. Danas je to toliko razgranato da bukvalno nijedan univerzitet, nijedna visokoobrazovna ustanova ne može izdati diploma koliko ih oni u Širokom mogu izdati, kaže Grbić.

Dodaje da autoprevoznicima nikada nije bilo gore, te da je samo iz RS-a u proteklih osam i po mjeseci u Sloveniju i druge zemlje EU otišlo 3.500 do 4.000 profesionalnih vozača.

– Ako je u zadnju godinu iz BiH preregistrirano oko 900 autoprevozničkih firmi u Sloveniju, onda vam je jasno kakvo je stanje u BiH. Mi autoprevoznici nikad nismo bili u goroj situaciji, naglašava Grbić.

Osvrćući se na navedeno, iz Ministarstva prometa i komunikacija BiH nam kažu: “Izbor tijela koja će provoditi stručno osposobljavanje proveden je po javnom pozivu za izbor tijela koja će provoditi stručno osposobljavanje upravitelja prijevoza i vozača u međunarodnom cestovnom prijevozu, objavljenom 16. studenog 2011. u tri dnevna lista (Večernji list, str. 13, Oslobođenje, str. 50. i Blic, str. 32), a na provedene aktivnosti mišljenje je dalo Pravobraniteljstvo BiH. Uvjeti i postupak izdavanja licenci uređeni su podzakonskim aktom, odnosno Pravilnikom”.

U odnosu na tvrdnje da je kriminal sa Centrom iz Širokog Brijega počeo u vrijeme Vidovića, a da je svemu doprinio i Pejić, iz Ministarstva ponavljaju da je postupak izdavanja licenci uređen podzakonskim aktom, odnosno Pravilnikom sačinjenim temeljem uredbe 1071/2009 VE, na koji je prije objave pribavljeno mišljenje Direkcije za europske integracije BiH.

– Ministarstvo nije upoznato o “sve lošijoj situaciji” kojoj su uzrok državni službenici niti postojanju eventualnih optužbi protiv državnih službenika Ministarstva, kao ni njihovom sadržaju, odgovorili su nam iz Ministarstva.

Čavkin dopis

No, vratimo se diplomama. Sve očitije je da se Tužiteljstvo BiH i vršitelj dužnosti glavnog tužitelja Gordana Tadić ne namjeravaju baviti nezakonitim diplomama. Dokaz za to je i dopis koji je Tadićkin tužitelj Oleg Čavka uputio Žurnalu i u kojem piše da je “uzeo u razmatranje Žurnalovu prijavu o prodaji diploma”, te na tri stranice ističe da Tužiteljstvo BiH nije informirano o svim činjenicama koje su objavljivali u svojim tekstovima.

Žurnal piše da Čavka u dopisu navodi da se širokobriješke škole ne spominju u informaciji SIPA, ali dokument njegove kolegice Biljane Simeunović od studenog 2018. govori upravo suprotno. Ona u naredbi o neprovođenju istrage od studenog 2018. spominje da im je SIPA dala neprovjerene informacije o nezakonitom izdavanju diploma posredstvom Centra za obrazovanje Široki Brijeg, te još Visoka škola Logos-centar za poslovne studije – Kiseljak i Privatna srednja škola Kočerin Široki Brijeg.

“Dakle, državna tužiteljica Simeu-nović navodi da se širokobriješke škole spominju u Informaciji SIPA, dok državni tužitelj, sklon falsificiranju i cijepanju dokumenata, piše da su ti navodi neistiniti”, piše Žurnal.

Novinari podsjećaju da je i tužitelj Čavka dva puta bio pod istragom.

Žurnalovo istraživanje pokrenulo je lavinu u BiH, ali i u Hrvatskoj gdje su, također, pronađene sumnjive diplome iz BiH.

Ipak, Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, smatra da će “ove diplome biti problem samo u javnom sektoru, ali ne i u privatnom”.

– Škola se uči da se nešto nauči, da se stekne neko znanje i s tim znanjem kada dođete u neku firmu trebali biste imati viši stupanj znanja nego oni koji dođu bez škole. Dobar poslodavac to prepozna i dobrog radnika koji ima završenu ozbiljnu školu stavi na bolju poziciju i da mu bolju plaću, jer ima veća znanja. U realnom sektoru to tako i funkcionira. Meni kad dođe radnik, ja nikad ne pitam šta je završio, već zna li to nešto raditi. Problem je u javnim institucijama, gdje plaća zavisi od školske spreme, a ne od znanja i učinka, kaže Smailbegović.

VIDEO RAZOTKRIVANJE: “Nikad nije kasno” da za 17 dana dobiješ diplomu srednje medicinske škole!

Oslobođenje.ba