Dokaz kako je svo vrijeme kukao zbog svoje fotelje, a ne zbog naroda – priča o majorizaciji Hrvata pada u vodu!

Još nije sigurno kada će biti izabrana Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, pogotovo nakon što je SBB- najavio kako neće sudjelovati u vlasti ni na jednoj razini, a BH. blok na taj način izgubio većinu u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta.

Dok SDA i dalje inzistira na koaliciji SDA- SDP- DF, HDZ, u SDP-u su podjeljeni- jedni su za, a drugi protiv koalicije s SDA-om i HDZ-om.

Prema uvjeravanjima Dragana Čovića, u županijama u kojima HDZ BiH ima većinu, izvršna vlast bi trebala biti formirana u narednih 20 dana.

U Srednjebosanskoj županiji HDZ i SDA, već su potpisale sporazum o koaliranju. HDZ-ovih 9, jedan zastupnik HDZ 1990 i 10 zastupnika SDA činit će dvotrećinsku parlamentarnu većinu, potrebnu za izbor Vlade SBŽ.

HDZ BiH prošlog je tjedna potpisao sporazum o političkoj suradnji, pa će ova stranka bez dvojbe biti dio vladajuće koalicije i u Hercegovačko-neretvanskoj i u Livanjskoj županiji.

U HNŽ-u HDZ BiH ima 13 zastupnika, HDZ 1990 ima 2, a SDA 8, što je znatno više od dvotrećinske većine, od 20 zastupnika potrebnih za izbor vlade u toj županiji. SDP u HNK ima tri zastupnika, SBB ima 2, a po jednog Republikanci i PMP. U Livanjskoj županiji HDZ BiH ima 8 zastupnika, HDZ 1990 ima 4 zastupnika. U Skupštini Livanjske županiji Hrvatska nezavisna lista i Srpska lista, na čijem je čelu Drago Puzigaća imaju po tri zastupnika. SDA ima dva zastupnika.Po jednog zastupnika imaju Srpska napredna stranka Narodna stranka Radom za boljitak, itd…

Za izbor vlade i u Livanskoj županiji potrebno je osigurati dvotrećinsku većinu, pa će dva HDZ-a morati potražiti još partnera za sastavljanje izvršne vlasti. Već sad je izvjesno kako će u vlast Srpska neovisna lista s 3 zastupnika i SDA koja ima 2 zastupnika.

U Posavskoj županiji HDZ BiH može sam formirati izvršnu vlast. Ima 11 od ukupno 21 zastupnika u Skupštini PŽ.

Iz svega navedenog vidljivo je da Čovićeva priča o majorizaciji Hrvata pada u vodu, jer će njegova stranka na svim razinama biti na vlasti. Jedino što neće biti isto, u odnosu na protekla dva mandata je mjesto člana Predsjedništva iz reda hrvatskoga naroda. Sad je i najvećim laicima jasno da je Čovićev plan „B“ bio obični vapaj zbog poraza na izborima, jer više neće sjediti u udobnoj fotelji u Titovoj 16, nego će političku karijeru najvjerovatnije nastaviti kao ministar vanjskih poslova BiH.

Čović je itekako svjestan da će ovoga puta iznad njega, po hijerarhiji, biti upravo Željko Komšić, jer po Ustavu BiH Predsjedništvo BiH vodi vanjsku politiku naše zemlje, a ministar vanjskih poslova je taj koji je provodi.

SB.ba