Admiral Domazet Lošo u Ljubuškom promovirao knjigu “Hrvatsko njihalo”

U Gradskoj vijećnici u Ljubuškom admiral Davor Domazet Lošo sinoć je promovirao knjigu ‘Hrvatska geopolitička strategija u 21. stoljeću ili Hrvatsko njihalo’.

Riječ je o materijalu sažetom na 400-stotinjak stranica u kojem je admiral Domazet Lošo jasno prezentirao i definirao hrvatske nacionalne interese, a kako je sinoć objasnio u Ljubuškom, ova njegova strategija bila je već dvije godine slana čelnim ljudima hrvaske politike, ali nitko na nju nije reagirao.

“Ovo je bilo na stolu predsjednice, bilo je na stolu Karamarka kad je on vodio Vladu, kada je Plenković pobijedio, bilo je na njegovom stolu, kad je Petrov postao predsjednik Sabora, njemu je poslano. Nitko se nije htio oglasiti, stoga nije preostalo ništa drugo nego da se ovo objavi kao knjiga, pa moj narode vi odlučite…”, obrazložio je Lošo tijekom promocije u Gradskoj vijećnici.

Prema njemu, mi danas živimo u ratu, ali ne znamo da je rat, što on zove “asimetričnim ratom”. .

“Tipičan primjer je ova migrantska kriza, rat je jer ovi osvajaju prostor, još ovo malo što je ostalo od nekadašnje kršćanske Europe”, naveo je u uvodnom dijelu predavanja Lošo, te je potom uz pomoć projektora objašnjavao geopolitičke tenzije u svijetu i navodio kako bi se, prema njemu, Hrvatska trebala postaviti.

Njegova teza je kako bi Hrvatska trebala definirati svoju geopolitiku, koja uključuje kontrolu nad Jadranskim morem čime bi se izašlo na Sredozemlje. “Ako mi budemo gospodari te točke, uključujemo se u svjetske tokove i ulazimo u veliku igru”, istaknuo je Lošo, dodavši kako bi Hrvatska tako mogla postati ozbiljan svjetski igrač.

“Hrvatska može igrati ozbiljnu igru, daleko veću nego mnoge države Europe, takva naša politika trebala bi se zvati adriatizam”, rekao je Lošo, te se potom osvrnuo na okolne države u regiji, navodeći s kojima bi mogli ostvariti suradnju, a koje su neprijateljski raspoložene prema Hrvatskoj.

Kao državu suprostavljenu hrvatskim interesima, vidi Srbiju istaknuvši kako je cilj srbijanske politike ostvariti u miru, ono što nisu uspjeli u ratu.

Italija želi kontrolirati Jadransko more, dok Slovenija nema druge politike, nego ucjenjivačke prema Hrvatskoj, tvrdi Lošo.

“To je sva vanjska politika Slovenije, oni objavljuju nama rat, ovo što se dogodilo u ljubljanskom parlamentu da zasjeda Odbor za obranu nacionalne sigurnosti s jednom jedinom točkom dnevnog reda koja glasi vojna potpora za provedbu arbitražnog sporazuma, to je agresija. Umjesto da hrvatska politika odmah pozove slovenskog velepslanika, uruči mu prosvjednu notu ili demarš, mi samo gledamo, to puštamo. “Kada sam u jednom kontekstu rekao, “pa, tko ste vi”, kada sam rekao figurativno; “Nemojte se igrati, naš pješak za 48 sati može biti u Ljubljani”, tada su na admirala svi krenuli, pa ni predsjednica nije uopće razmislila što to znači,”, rekao je Lošo, dodavši kako iza Slovenaca stoje Talijani čiji je cilj Jadransko more pretvoriti u “svoje jezero”.

Za bošnjačku politiku, on tvrdi, kako je njen cilj ostvariti status apsolutne žrtve, zbog čega su i postavili tezu o dva agresora, te dižu tenzije uoči presude šestorki u Haagu. “Hrvati su četiri puta spasili i obranili Bosnu i Hercegovinu, istaknuo je on.

Prema njegovoj strategiji, Hrvatska bi trebala nastojati ostvariti prijateljske odnose s Mađarskom, Crnom Gorom, Albanijom i Makedonijom i nastojati u tim zemljama ostvariti svoj utjecaj, sve s ciljem geopolitke adriatizma.

Govorio je i o hrvatskim prilikama i prednostima u vidu energetskih, vodnih i prirodnih potencijala, za koje je istaknuo kako su ogromni, te Hrvatskoj otvaraju priliku za puno veći utjecaj u svijetu.

Nakon promocije knjige u punoj Gradskoj vijećnici, Lošo se družio s gostima te je potpisivao potpisivao knjige.

Radio Ljubuški