7 stvari koje nikako ne bi smjela stavljati u perilicu za rublje

Iako je vrlo primamljivo samo ‘ubaciti’ svu prljavu odjeću u perilicu, upaliti ju i vratiti se svakodnevnim aktivnostima, postoje određena pravila kojih se mora držati želiš li održati svoju robu neoštećenom i njegovanom kroz godine. Prevention ti donosi ti popis stvari koje nikako ne bi smjela prati u perilici rublja i alternative za njihovo čišćenje.

Jastuci od pjene

Pomicanje bubnja može uzrokovati da memorijska pjena u anatomskim jastucima oslabi ili se čak razlomi u komadiće.

Kako je memorijska pjena sama prirodno hipoalergenska i otporna na upijanje prašine, ovakvi jastuci ostaju puno dulje čišćima od onih tradicionalnih. Preporučuje se čistiti ih jednom ili dva puta godišnje jednostavnim uklanjanjem mrlja na dijelovima jastuka koji su zaprljani.

Druga opcija je, ako piše na etiketi da se jastuk može prati ručno, očistiti ga u velikom umivaoniku ili kadi s vodom i hipoalergenskim deterdžentom bez mirisa i boja. Nakon namakanja i ispiranja, treba ga samo nježno istisnuti kako bi se riješila viška vode i osušiti ga na vjetrovitom ili dobro ventiliranom mjestu.

Bilo što što je pokriveno životinjskom dlakom

Može biti prava zavrzlama za ukloniti s odjeće i namještaja, a stavljanje traperica punih dlaka tvojeg najdražeg četveronožnog stvorenja će samo pogoršati situaciju. Mokre nakupine dlake mogu se zalijepiti za odjeću, stranice bubnja i čak začepiti cijevi u perilici.

Kako bi to spriječila trebaš ukloniti dlake svog ljubimca prije pranja. Koristi ljepljivu rolu ili navuci gumeni rukavicu, malo ju namoči i prijeđi preko ‘dlakave’ robe.

Ostane li još dlaka, probaj odjeću ‘provrtjeti’ u sušilici za rublje na najnižem i najsporijem programu uz maramicu za sušilicu pa onda operi u perilici prema uputama na etiketi.

Grudnjaci

Rafalno ubacivanje grudnjaka u perilicu najlakši je način kako oprati nešto što nosiš svaki dan. No, to će ih pretvoriti iz slatkog donjeg rublja za potporu u grudaste nakupine pjene koje neće moći ništa podignuti niti oblikovati. Da i ne spominjemo žice koje prijeteći vire kada se ‘domognu’ slobodne zbog pucanja tkanine koja ih drži.

Zlatno pravilo za grudnjake je ručno pranje. Koristi hladu vodu i srednje jaki tekući deterdžent za osjetljivu robu. Nakon pranja ih lagano iscijedi. Nemaš li vremena za ovo, možeš ih oprati i u perilici, no budi jako oprezna oko temperature, centrifuge i zaštite od udaraca ili trganja u bubnju.

Bilo što sa zapaljivom mrljom

Drži sve što je zamrljano zapaljivom tvari (gorivo, motorno ili ulje za kuhanje, zgušnjivač boje, alkohol) podalje od perilice, a pogotovo sušilice. Visoka temperatura mogla bi uzrokovati da se odjeća zapali što dalje može rezultirati eksplozijom.

Prvo se riješi mrlje nekim sredstvom koje otapa tako da ga ostaviš da djeluje najmanje 10 minuta. Nestane li smrad iz mrlje, znači da je odjeća sigurna za pranje u perilici, dok god ju pereš odvojeno kako bi spriječila rizik prijenosa mrlje na drugu odjeću. Najbolje ju je kasnije osušiti prirodno, bez sušilice.

Bilo što vezeno ili čipkasto

Osjetljivi komadi s perlama ili vezovima ne bi smjeli biti prani u perilici jer pomicanje bubnja može uništiti njihovu strukturu. To vrijedi pogotovo za one dodatke na odjeći koji lijepljeni na nju, a ne ušiveni.

Ovdje ti je jedina opcija pranje na ruke ili pak ako na etiketi piše “prati samo u kemijskoj čistionici”, odnijeti na profesionalno pranje te zamoliti da se dodaci prekriju folijom ili nekom krpom kako bi se očuvali.

Jako veliki predmeti

Nema li dovoljno mjesta oko određenog predmeta (popluna, jastuka za kauč i sl.) u bubnju, on se ne bi smio prati u perilici, jer se tako predmet neće moći okretati niti će deterdžent moći cirkulirati oko njega, čime se neće ni oprati.

Dođeš li u situaciju da svim silama pokušavaš ugurati određeni predmet u bubanj a on konstantno ‘curi’ prema van, odnesi ga radije u neki vešeraj i koristi njihove ogromne perilice u kojima se može skoro sve oprati.

Bilo što od kašmira ili baršuna

Ovi iznimno nježni i osjetljivi materijali nikako nisu stvoreni za perilicu jer ih može razvući, skupiti ili im promijeniti oblik u sam jednom pranju. Tu je također jedina opcija prati ih na ruke, pogotovo ako postoji opasnost da mi mogli pustiti boju na druge komade odjeće. Namoči ih u toplu vodu u umivaoniku i deterdžentu za osjetljivo rublje, zatim prebaci u hladnu vodu kako bi ih isprala, a zatim ih lagano iscijedi i osuši na ručniku koji si postavila na sušilo ili ravnu površinu.

ZdravaKrava.hr